Google направи мегакомпания (ОБЗОР)

Google направи мегакомпания (ОБЗОР) | StandartNews.com

Холдингът Alphabet обединява всички поделения на търсачката

Изненадващо преструктуриране обяви Google, съобщиха световните агенции. Създава се холдингът Alphabet Inc., който ще обединява всички поделения на търсачката, включително Google, YouTube и Android. Инвеститорите веднага приветстваха промяната, като акциите скочиха със 7% в паралелната търговия след затварянето на борсите. Мярката, която медиите представят и като смяна на името на Google, цели събирането на множеството поделения в една структура, като в същото време се отдели основния бизнес с търсачката и рекламата в интернет от авангардни начинания като безпилотните автомобили.
"Те осъзнават, че се оказаха с плетеница от начинания в ръцете си и може би е по-добре да въведат малко повече ред и да стане по-ясно кои носят печалбите, кои са научни проекти и кои - дългосрочни инициативи", коментира Роджър Кей, анализатор в Endpoint Technologies Associates.

Новата структура наподобява организацията на General Electric - с една централа, в която се концентрират по-широките дейности, например финансите, и самостоятелни бизнес единици, фокусирани върху специфични области. Съгласно новата корпоративна структура, обединението Google ще обхване основната търсачка, както и Google Maps и YouTube. При ребрандирането ще се запази и Android. Alphabet ще се фокусира върху съвременни научни разработки като "умните" контактни лещи, отчитащи нивата на глюкозата в сълзите и подобряването на човешкото здраве, цел на друга фирма в групата - Calico.

До края на годината Alphabet Inc. ще смени Google като публична компания и всички акции автоматично ще бъдат обърнати в същия брой акции на новия холдинг със същите права. Съоснователят на Google Лари Пейдж съобщи, че ще бъде създадена по-опростена структура за групата от разнообразни видове бизнес. "Тази нова структура ще ни позволи да запазим фокуса си върху извънредно големите възможности, които имаме в Google.

Нашата компания работи добре днес, но ние мислим, че можем да я направим ясна и по-отговорна. Целта е компаниите в Alphabet да имат независимост и да развиват техни собствени търговски марки", написа той в блога си. Пейдж става изпълнителен директор на Alphabet, а старшият му вицепрезидент Сундар Пичай ще заеме същия пост в Google. Другият съосновател на Google Сергей Брин ще бъде председател на борда на директорите на Alphabet, а президентът на Google Ерик Шмит - президент на холдинга с ръководни функции.

Зад промяната личи почеркът на Рут Порат, която пристигна от банка Morgan Stanley и стана главен финансист на Google през март и няколко пъти изтъкна, че ще работи за това разходите на компанията да бъдат държани под контрол. Тя става главен финансист на Alphabet и Google.
За създадената през 1998 г. Google сега работят 40 000 души по целия свят.

Сундар Пичай - до върха за 11 години

"Ключова част от новата структура е Сундар Пичай. От доста време той казва нещата, които и аз бих казал (понякога дори и по-добри!) и много се наслаждавам на нашата работа заедно. Той наистина се издигна много от октомври миналата година, когато оглави продуктите и инженерството на нашите интернет бизнеси. Сергей и аз сме много доволни от неговия прогрес и посветеност на компанията. За нас и борда беше ясно, че е време той да стане изпълнителен директор на Google. Чувствам се голям късметлия, че имам някой толкова талантлив като него да поеме контрола над леко олекотения Google". Така досегашният изпълнителен директор и съосновател на Google Лари Пейдж описва своя наследник на поста Сундар Пичай в официалното съобщение на интернет гиганта за новата си структура.

Пичай е роден в Индия на 12 юли 1972 г. има бакалавърска степен по металургическо инженерство от Индийския институт по технологии. Учи и в Станфорд и Университета на Пенсилвания, където става магистър по бизнес администрация. Известно време е продуктов мениджър в компанията Applied Materials, след това и консултант в McKinsey & Company. През 2004 г. Пичай става част от Google. Под негово ръководство са създадени браузърът Chrome, платформата Chrome OS. Има голяма роля и в разработката на облачната услуга Google Drive. Той е сред отговорниците и за новите видео кодек и формат VP8 и WebM, които значително намаляват трафика на данни. През 2013 г. Пичай става ръководител на Android. Година по-късно е вече шеф на всички продукти на Google. А от 10 август 2015 и изпълнителен директор на Google. Пичай е женен и има две деца.

За 11 години в Google постига неща, които малцина успяват за цяла кариера. Издигането му до лидер на компанията изглежда твърде бързо, дори прибързано. Но според двамата най-важни в Google - Пейдж и Брин, всичко е абсолютно навреме. Пейдж казва, че от известно време е подготвял Пичай за новата му длъжност и ще продължи да му помага с всичко каквото е необходимо и занапред. Изборът на Пичай може да изглежда като изненадващ, но е напълно логичен. Той е от хората, които не привличат вниманието към себе си и не държи да е под светлините на прожекторите. Пичай е познат като внимателен, грижлив, дори тих. Той е посветен на работата си и познат, че често има иновативни идеи.

Когато сегашният изпълнителен директор на Yahoo Мариса Мейър все още беше в Google и беше шеф на Пичай, той чакал с часове пред кабинета й, за да говори с нея и да се убеди, че всички от екипа му ще получат добри оценки за работата си, коментира онлайн изданието The Information, позовавайки се на свои източници. Всичко това създавало все повече фенове на Пичай, които са разбирали колко посветен е на работата и на екипа си. Той показал, че за него Google е преди всичко, като в преговори със Samsung е заявил, че е готов да прекрати партньорството си с корейската компания, ако това ще е за доброто на Android. Действията му се забелязват и от други компании. Когато миналата година Microsoft търсеше нов изпълнителен директор Пичай бил сред хората, към които софтуерният гигант имал интерес. Twitter също са имали желание той да дойде на работа при тях, при това неведнъж. Анализатори и инвеститори също забелязват качествата на Пичай и през годините неведнъж го посочват като потенциален бъдещ лидер на Google.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай