Голям проблем за летните курорти. Заплашен ли е тазгодишният сезон?

Липсата на кадри кара работодателите все повече да разчитат на служители от трети страни

Голям проблем за летните курорти. Заплашен ли е тазгодишният сезон? | StandartNews.com

Източник: бТВ

Българското море ще ни струва по-скъпо това лято, става ясно от сметките, които местният бизнес вече прави. В същото време хотелиерите са изправени пред огромен проблем. Търсят се около 200 000 работници. Около 100 000 души ще са необходими като кадри само в Слънчев бряг, съобщава бТВ.

Липсата на кадри кара работодателите все повече да разчитат на служители от трети страни. Така и този сезон работниците ще са предимно от Украйна, Киргизстан, Турция, Армения, Индия, Непал, Бангладеш и Египет. Записванията за лятото вече текат, а очакванията са за по-силен сезон.

В най-големия ни курортен комплекс Слънчев бряг сезонните служители ще започнат работа от средата на май. В хотел през лятото ще работят 550 души, като едва 30% българи.

„По отношение на персонала тази година се наблюдава известно раздвижване както на местния пазар, така и на кандидатите от чужбина. Голяма част от миналогодишните ни сезонни служители са заявили желание да се завърнат, също така обявените в чужбина свободни позиции са вече запълнени. Така че тази година от доста време насам сме в позиция да прилагаме по-високи критерии при подбора на персонал, което пък е предпоставка и за предоставянето на по-качествен продукт“, обясни хотелиерът Христо Караилиев.

Не всички хотелиери обаче са на същото мнение. „Няма кадри. Винаги ще предпочитаме българските кадри. Не е въпросът в заплащането. Заплащането ни е много добро. Варират до 6000 лева на месец. Има нужда и от държавата, защото ето предложение, тук имаме една сграда, която така стои в този голям комплекс. Трябва да има професионално учебен център. Защото хващаме хора, които нищо не знаят, нямат понятие от туризъм, тук ги обучаваме, не става така“, каза Веселин Налбантов - хотелиер и зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.

Въпреки проблема с липсата на кадри и по-високите цени, хотелиерите отчитат близо 4% ръст на записванията спрямо миналата година. „Сумарно имаме лек ръст от порядъка на 3,5%. Но предвид това, че миналата година беше рекордна по отношение на заетост, това дава поводи за оптимизъм. Цените към туроператорите са увеличени в зависимост от пазарите, средно между 5% и 10% в сравнение с миналата година“, добави Караилиев.

15% ръст има и на желаещите да почиват в чужбина, казват туроператорите. „Хората пътуват, искат да почиват. И тази тенденция се забелязва след пандемията, че първо пътуват, мислят да осигурят почивката си и след това са другите разходи на по-заден план. Предпочитат при нас и в Румъния, в Трансилвания, на Корфу имаме голям интерес“, каза туроператорката Яница Динева.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай