Големите фермери ще получават по-малко пари от Европа за декарите, които обработват, през следващия програмен период. Изчисления на Института за агростратегии и иновации показват, че стопаните с над 1000 декара ще взимат средно по 18 лв. на декар основно и 12 лв. за практики, опазващи природата. Ако обработват над 20 000 декара, ще взимат съответно 12 лв. базово и още 12 лв. зелено подпомагане.
Най-много пари ще получават дребните фермери. Тяхната субсидия ще е съответно 41 плюс 12 лв. или общо 53 лв. на декар. В момента средното подпомагане, което се получава, е 30 - 31 лв. Това е в случай, че страната ни приеме да прилага всички схеми за подпомагане - както задължителните базови, зелени плащания и подпомагане за млади фермери, така и избираемите - подкрепа, обвързана с производството и помощ за дребни стопани.
Изчисленията ни не са точни, защото не се знае какъв ще е процентът от общата годишна сума от около 700 млн. евро за единно подпомагане на площ, който ще изберем за всяко едно от възможните плащания. Това обясни шефът на института Светлана Боянова. Според нея е добре държавата да обмисли по-добре и решението си да въведе специална подкрепа за малки стопанства. Заради обещанието, че собствениците на 10 до 30 декара земя ще взимат по 1250 евро годишно, без да се налага да спазват правилата, заложени за другите фермери, вече са се появили сериозни проблеми за по-едрите стопани, обясни Христо Цветанов от управителния съвет на Института за агростратегии и иновации. Собственици на земи, които нямат намерение да ги работят, разтрогват договорите с арендаторите с идеята да вземат тези 1250 евро за себе си.
Те обаче не са наясно, че за да получат подобна помощ, трябва да са регистрирани като земеделски производители. Така се задължават да плащат ежемесечно осигуровки за здраве и пенсия, както и 10 до 15% корпоративен данък в края на годината.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com