Търсенето на корабни офицери и квалифицирани морски кадри в цял свят расте. Има дефицит за външния пазар у нас, твърдят шефове на агенции, които осигуряват препитание на хиляди наши моряци под чужд флаг. След голямата криза има оживление. Това вече не е криза, а нова ситуация, в която се работи повече за по-малко пари, каза Петър Дончев, управител на първата у нас варненска менингова компания "Промар". Тя навърши преди дни четвърт век от създаването си.
Дружеството осигурява заетост на близо 400 моряци за корабите на 7 немски компании. Преди 7-8 години корабособствениците вземаха по 7-8 пъти повече пари дневно от чартьорите. За кораб с 2200 контейнера дължимата сума беше 32 000 щ.д. В пика на кризата тя падна до 5500 щ.д., а сега е 8000-9000 щ.д., даде пример за променените обстоятелства Дончев. Затова вече има по-голямо търсене на квалифицирани морски кадри, но мераклиите да плават намаляват. Според него нашето морско образование в ВВМУ "Н.Й. Вапцаров" и Техническия университет е на много по-високо ниво от това в Близкия и Далечния изток, дори е сред най-добрите в Европа. Но двата ВУЗ-а дават общо по 90-100 подготвени кадри на година, но едва 1/3 от тях се решават да плават по море.
Въпреки че при родните икономически условия малко могат да започнат трудовия си стаж с 1300-1500 долара месечно и с перспектива 6-7 пъти да увеличат заплатата си по-късно.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com