Гърция обеща скоро да имаме интерконектор

Гърция обеща скоро да имаме интерконектор | StandartNews.com

Митов: България е заинтересована Атина и кредиторите да постигнат споразумение заради банките у нас

Бъдете сигурни, че интерконекторната газова връзка между България и Гърция ще е факт, при това скоро. Лично аз съм се ангажирал с този въпрос. Имаме голямо доверие в този проект, който е не само икономически изгоден, но и обезпечава енергийната сигурност на региона и на ЕС. Тоза заяви гръцкият външен министър Никос Кодзияс по време на работното си посещение в България. Той изрази увереност, че скоро ще бъде подписано окончателното инвестиционно решение за тази връзка. На съвместна пресконференция с българския му домакин и колега Даниел Митов гръцкият дипломат изтъкна и, че е от належаща необходимост изграждането на Вертикалния газов коридор тъй като той е от голямо значение за стабилността на целия регион.

Енергийната диверсификация и сигурност на ЕС започват от тук, започват от интерконективността между България и Гърция, категоричен бе Даниел Митов. Това за нас е основен приоритет и очакваме той да бъде поддържан като основен приоритет и в рамките на ЕС, подчерта той.

Митов потвърди последователната подкрепа на България за всички инициативи, насочени към укрепване на енергийната сигурност на страните от региона на Югоизточна Европа, както и на целия ЕС. „Нашата страна има интерес и участва в реализацията на стратегическите инициативи на ЕС за изграждане на необходимата инфраструктура и разнообразяване на енергийните доставки – Южния газов коридор, междусистемните връзки по оста Север–Юг, инициативата за „Вертикален газов коридор", достъпа до втечнен природен газ, както и за реверсивен пренос на енергийни потоци от Източна и Централна Европа. За българската страна идеята за реализиране на Вертикален газов коридор съдържа най-сериозен потенциал за енергийната сигурност на Югоизточна Европа и ЕС като цяло, заяви българският външен министър.

На двустранните разговори, както и на последвалата пресконференция пред медиите не бе подмината и двустранното икономическо сътрудничество, както и финансовата криза в Гърция и задънената улица в преговорите между Атина и кредиторите.

„Търговският стокообмен между България и Гърция е над 3 млрд. евро, а Гърция е на едно от първите места по инвестиции и участие в банковия сектор в България. „В този контекст българската страна е заинтересована от намирането на взаимно приемливо решение между Гърция и международните й финансови партньори, което да изведе нашата съседка отново на пътя на устойчивото развитие и просперитета", посочи Даниел Митов. Гръцкият му колега обаче избегна въпрос за хода на преговорите с МВФ, ЕК и Световната банка като заяви, че е практика, когато министърът пътува, да не коментира хода на преговорите. „Разбирам, че преговорите са част от публичната дипломация, но не и от моята публична дипломация", отсече Кодзияс. А Митов отново изтъкна, че България се надява да бъде постигнат компромис между Атина и кредиторите.

Двамата министри са обсъдили също и проблема с миграцията и засиления миграционен натиск, който и двете страни изпитват. Митов отново изрази позицията на България, че тази тежест трябва да бъде споделена на принципа на солидарността между всички държави в ЕС. Той изрази надеждата си подписаното между България, Гърция и Турция на 25 май в София Споразумение за изграждане на тристранен контактен център за полицейско и митническо сътрудничество да бъде ратифицирано бързо от националните парламенти и да бъде приложено на практика.

Кодзсияс демонстрира силни приятелски чувства с българския си колега и добро настроение пред българските журналисти, като ги поздрави на български с „Добро утро". Той изтъкна, че Гърция и България изпращат послание към цяла Европа като най-добър пример за приятелство и сътрудничество на две съседни страни с дълга обща история, която, призна той, е имала своите и лоши, и добри моменти. Не пропусна и да спомене задоволството си, че е в София, защото името имало гръцка етимология и означавало „мъдрост".

Нито веднъж не споменаха „Македония"

Името „Македония" нито веднъж не бе споменато на съвместната пресконференция на външните министри на Гърция и България, Никос Кодзияс и Даниел Митов. Ръководителят на българската дипломация посочи, че визитата на колегата му от Атина е във важен момент, непосредствено след неговите посещения в Скопие и Лондон. И съобщи, че буквално след няколко дни неговият „колега и добър приятел" ще посети „столици на страни от Западните Балкани", включително и Скопие, като деликатно избягваше споменаването на „Македония", под чието име сме признали независимостта и суверенитета на югозападната ни съседка. На свой ред Кодзияс посочи, че скоро ще направи визита в „страната, чиято столица е Скопие". На въпрос на журналистически въпрос до кога Гърция ще блокира присъединяването на Македония към ЕС и НАТО, той отговори така: „Не искаме от никого нищо. Ние действаме, спазвайки принципите на международното право и очакваме уважение от страна на международната общност. Уважаваме историята и се поучаваме от нея, не няма да допуснем да станем нейни заложници. Искаме разрешаване на всички проблеми на Западните Балкани, но на основата на международното право и на европейската култура на компромиса". Кодзияс изтъкна, че Гърция вече е демонстрирала своята позиция на компромиси. „Но някои други ще трябва да се усвоят тази европейска култура. Надяваме се от другата страна да станат по-големи реалисти", посочи гръцкият дипломат. На свой ред Митов за пореден път изтъкна, че пътят към евроатлантическа интеграция минава през добросъседските отношения и посочи, че тази позиция се споделя и от Атина.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай