София. Срокът на разплащане между фирмите и държавата да бъде фиксиран на 30 дни. Той ще започва да тече от дата на получаване на фактурата или доставката на стоката и услугата. Това предвиждат промени в Търговският закон, който правителството прие днес.
За въвеждането на срока настояваха от бизнеса, за да се намали междуфирмената задлъжнялост, която за 2010 г. е 104, 2 млрд. лв. На практика със законопроекта се прилага директивата на Европейския съюз за борбата със забавянето на плащането по търговски сделки, тъй като в Европа имат същия проблем.
Новите текстове се отнасят и за договорите между фирмите, но при тях се допуска срокът да бъде удължен до 60 дни. За органи на държавната власт, дипломатическите и консулските ни представителства и публично правните организации подобна опция е изключена. По-строгите правила за тях са поради факта, че източниците им на приходи са по-сигурни, предвидими и непрекъснати, обясниха вчера от Министерски съвет.
“Приветстваме по-краткият срок на заплащане, но не очакваме това да има значителен положителен ефект за икономиката. Защото все още не са решени основни проблеми като невъзстановяването в срок на ДДС, или отказ от възстановяване заради некоректни търговци, тромавата процедура за обявяване в несъстоятелност, непрозрачните обществени поръчки и монополизирането на цели сектори”, коментира пред “Стандарт” промените Димитър Бранков, зам.- председател на Българската стопанска камара.
В законопроекта се въвежда и максимален двумесечен срок за извършване на плащанията по сделки се въвежда и за лечебните заведения. В момента болниците дължат близо 350 млн. лв. Предложените изменения предвиждат още кредиторът да има право на обезщетение, което да получи, в случай че има по-голямо забавяне на плащането от предвиденото. То ще е в размер на законната лихва (за дълг в лева тя е 10% плюс основния лихвен процент), начислявана върху закъснението.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com