Над 6 млн. лева разходи за електроенергия ще спести от началото на годината до 30 юни бизнесът в Югоизточна България само от излизането си на свободния пазар. На практика тези над 6 млн. лева са загуба за „EVN България Електроснабдяване", която трябва да бъде компенсирана с ценово решение на КЕВР за следващия регулаторен период след 1 юли. Това обясни Гочо Чемширов, зам.-председател на съвета на директорите на „EVN България Електроразпределение".
Загубата е резултат от масовото излизане на фирмите на свободния пазар, посочи Чемширов и допълни, че причината за него е високата цена, която КЕВР е определила за EVN да продава тока на бизнес клиентите си – 146.9 лв/Мвтч. При положение, че всеки търговец ще продаде с радост електроенергия на бизнес клиент за 76 лв./МВтч, коя фирма ще стои при нас, запита Чемширов. Така на практика в EVN остават само битови клиенти, на които EVN продава тока на определената от КЕВР средна цена от 106 лв./МВтч, т.е. – с 9.50 лв./Мвтч час под цената, на която купува тока от НЕК. Според дадения ни от КЕВР марж от 2.29% от 1 юли 2015 до 30 юни 2016 г. в „EVN България Електроснабдяване" трябва да останат 12.5 млн. лева, а вместо това дружеството ще излезе на над 6 млн. лв. загуба, обясни Чемширов.
Само за януари загубата е около 500 хил. лв., отчете той. За да бъде компенсирана тя, от „EVN България" настояват пред КЕВР за увеличение на маржа от 1 юли на 3%. Заради високата цена на тока за бизнеса очакваме от 1 април нов бум от излизане на малки фирми на свободния пазар, прогнозира още Гочо Чемширов. Така на практика на регулирания пазар ще останат само битовите клиенти и нашата загуба ще нарасне, прогнозира той. За да се промени ситуацията вече е крайно време да се спре кръстосаното субсидиране на тока за бита с цената на тока за бизнеса, коментира Калина Трифонова, зам.-председател на Управителния съвет на „EVN България".
117 хил. електромера с дистанционно отчитане ще монтира през тази година, заяви Робърт Дик, председател на Ус на EVN България. През миналата година дружеството смени 281 хил. електромера и поднови 617 км електропроводи и 191 трафопоста, отчете още той. Общата инвестиция на EVN България за миналата година е 85.5 млн. лв., а за целия период след приватизацията – от 2005 г. насам е 1.3 млн. лева, отчете Робърт Дик. През този период са обновени 18 317 км електропроводи и 2262 трафопоста. За повишаване на сигурността на мрежата само след снежния ад от март 2015 г. са инвестирани над 5 млн. лева допълнително за вкарване на 50 км въздушни електропроводи под земята.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com