Владимир Малчев, управител и инвестиционен консултант
ИП "Бул Тренд Брокеридж" ООД
София. Финансовите пазари и през миналата седмица бяха основно под давлението на новините от САЩ.
В средата на седмицата инвеститорите бяха попарени от решението на Федералния резерв да продължи с намаляването на програмата си за количествени улеснения, която по същество е монетарна мярка за стимулиране на икономиката. Това е второ намаление на месечните изкупувания на дългови книжа от страна на ФЕД, които от 85 млрд. долара вече се понижават до 65 милиарда. Решението на централните банкери в известна степен изненада пазарите, тъй като имаше очаквания, че е възможно намалението да се отложи поради проблемите, които се разразиха напоследък в някои развиващи се пазари като Турция и Аржентина, а също и Китай, където икономическото развитие се забавя все по-осезаемо. ФЕД обаче показа, че на този етап смята да се придържа към плана си, тъй като американската икономика се справя все по-добре. Още в четвъртък оптимизмът за американската икономика се потвърди от добрите данни за БВП на страната през четвъртото тримесечие на миналата година.
Допълнителна позитивна роля за ръста на пазарите на акции изиграха и някои финансови отчети на водещи компании, като този на Facebook. Позитивното движение в четвъртък обаче не се оказа достатъчно и водещият американски борсов индекс S&P500 продължи спада си за трета поредна седмица, наливайки все повече вода в мелницата на тези, които смятат, че най-сетне е започнала по-сериозна корекция на дългия възходящ тренд. Така през януари индексът приключва с понижение от 3%, което е първият му отрицателен резултат след 4 поредни повишения.
Лидерът по поскъпване сред водещите борсови пазари през миналата година - японският Nikkei 225, сега се оказа в другия край на класациите, понижавайки се с над 8% през януари, което е най-лошото му месечно представяне от май 2012 г. Информациите, че местните институционални намаляват експозициите си в японски акции поради високите им оценки, смущава останалите участници на пазара, а растящата инфлация и 16-годишното дъно на безработицата заедно с почти замръзналото заплащане на труда изправят концепцията на Абеномиката (по името на премиера Абе) пред изпитание. След като Федералният резерв започва да се оттегля от икономиката, много възможно е централната банка на Япония също да преосмисли намеренията си за евентуални по-нататъшни стимули. От тези настроения на пазара все по-осезаемо започна да печели и йената.
Поевтиняването на световните акции беше съпроводено от засилване на позициите на долара и поевтиняване на златото, корелация, така позната на инвеститорите преди години, която напоследък се беше позагубила. Еврото поевтиня с фигура и половина до 1,3530 долара, а златото прекъсна 5-седмичния си възход и отбеляза сериозен спад от над 1,5%, вероятно започвайки ново низходящо движение и опит за пробив на двойното дъно при 1180 долара за тройунция.
В същото време на Българска фондова борса позитивизмът продължи да властва след бурното поскъпване от 42% през 2013 г., макар и в доста по-умерени граници. Финансовите отчети на компаниите за последното тримесечие на миналата година създадоха доста емоции на инвеститорите, нещо, което не бяхме виждали през предходните години на борсова апатия. Безспорно в това отношение най-силно впечатление направи феноменалната печалба на "Енерго-Про продажби" за последните 3 месеца на м. г., което повиши цената на акциите на компанията с близо 50%. На обратния полюс на емоциите бяха акционерите в "Юрий Гагарин", които останаха озадачени от изненадващото и доста съмнително свиване на рентабилността на продажбите на компанията.
10-те най-поскъпнали акции на БФБ за миналата седмица
1. Българска захар АД 1081,69%
2. Спарки АД 293,87%
3. Енерго-Про Продажби АД 50,25%
4. Видахим АД 25,00%
5. ИД Надежда АД 23,04%
6. Тексим Банк АД 22,22%
7. ОЦК АД 15,79%
8. Проучване и добив на нефт и газ АД 13,88%
9. Регал Инвест АД-Варна 12,90%
10. Холдинг Варна АД 12,38%
10-те най-поевтинели акции на БФБ за миналата седмица
1. Златни пясъци АД -45,74%
2. Формопласт АД -21,52%
3. Инфра холдинг АД (Железопътна инфраструктура - холдингово дружество) -17,95%
4. Енергони АД -16,67%
5. Мостстрой АД /в несъстоятелност/ -15,71%
6. Българска Холдингова Компания АД -14,83%
7. Свилоза АД -13,14%
8. Булгар Чех Инвест Холдинг АД -12,60%
9. Метизи АД -10,26%
10. Ломско пиво АД -10,01%
По данни на investor.bg
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com