Европейски форум обсъжда бъдещето на минната индустрия

Целта е да се покаже ключовата роля на българската минерално-суровинна индустрия в Европа

Европейски форум обсъжда бъдещето на минната индустрия | StandartNews.com

Зеленият преход във фокуса на внимание

Актуалните политики и стратегии за минерално-суровинния отрасъл в Европа, Законът за критичните суровини, както и предизвикателствата пред бизнеса по отношение на зеления преход на ЕС и амбициите за постигане на неутралност по отношение на климата, ще бъдат във фокуса на внимание на шестото издание на Европейския минен бизнес форум (ЕМБФ). 

Целта на Европейският минен бизнес форум е да се покаже ключовата роля и значение на българската минерално-суровинна индустрия в Европа и да се обсъдят политиките, състоянието, възможностите за развитие и инвестиране в интелигентна, иновативна и устойчива минерално-суровинна промишленост за бъдещето на Европа.

Събитието ще се проведе на 5 юни 2024 г. в Гранд хотел Милениум в София. Организатори са Българската минно-геоложка камара (БМГК), Министерство на енергетиката и Европейската асоциация на минните индустрии ЕВРОМИН. 

Европа се намира на критичен кръстопът и трябва да реши по кой път да поеме, за да може да постигне целите, към които се стреми. Единият път води до зависимост в полза на високи вносни количества суровини, по-ниско ниво на спазване на екологичните, социални и управленски (ESG) изисквания, ниска стратегическа автономия и понижена устойчивост. Другият път води до определяне на минната индустрия като път за постигане на вътрешно-европейска суровинна независимост и повишена конкурентоспособност. Именно възможност в тази посока вижда Европейската асоциация на минните индустрии ЕВРОМИН и изразява убедеността си в манифест, подкрепен от голям брой минни компании. 

Манифестът предлага път за действие с цел осигуряване на огромните и постоянно растящи нужди на Европа от суровини с амбицията да увеличи стратегическата си устойчивост. Върху способността за постигане на целите на зеления преход и дигитализацията значително въздействие оказва приетия в Европа Закон за критичните суровини (Critical Raw Materials Act). 

Предизвикателствата, пред които е изправена Европа по отношение на зеления преход и амбициите за постигане на климатична неутралност изискват по-сериозен анализ и задълбочена дискусия на възможностите, които са налице за справяне с тази нелека задача. Точно заради това и ЕМБФ 2024С слага акцент на бъдещето на ЕС, основано на стратегии за суровинна обезпеченост в контекста на приетия Закон за критичните суровини.

Зеленият преход и декарбонизирането на икономиката водят до все по-увеличено търсене на някои метали, сред които и медта. Това поставя минната индустрия пред предизвикателството да се развива с все по-бързи темпове. В тази връзка се увеличава и нуждата от финансиране за реализирането на инвестиции в модернизация, които да гарантират повишена продуктивност при обедняващи в съдържанията си руди и почти нулево откриване на нови минни обекти.

Именно тук е и мястото за обсъждане на съществуващия доказан потенциал, на неразработени находища и видове минерали, така и на продукти, които ще увеличат добавената стойност по веригата на производство и доставки.

В програмата тази година ще бъдат обсъдени най-важните теми за добивния отрасъл и геолого-проучвателните дейности в Европа. Участие ще вземат високопоставени представители на европейските институции, отговорни за развитието на Европа, членове на българското правителство и представители на местната власт, икономисти, ръководители на европейски и национални браншови организации, минни компании. Опитът си ще споделят и представители на минни организации от Канада, Япония, САЩ, Швеция, Германия, Австрия, Франция, Сърбия и др. 

Минерално-суровинната индустрия на България е стратегически отрасъл за икономиката. Тя има изключително голямо значение за конкурентоспособността, за устойчивото икономическо, социално и екологосъобразно развитие на нашата страна. Браншът има важен принос за социално-икономическия напредък на регионите, където оперира и е фактор за растеж на брутния вътрешен продукт и на доходите по места, за обучението, квалификацията и реализацията на научния и индустриален потенциал на кадри заети в отрасъла. 

В рамките на форума ще бъдат представени и добри практики във всички сфери на устойчивото развитие и примери за въздействието и приноса на индустрията върху националната и регионална икономика и обществото. 

Събитието дава възможност да се чуят експертни мнения и предложения, да се дискутират предизвикателствата на устойчивото развитие и да се обмени опит между ангажираните с науката, опазването на околната среда, производството и развитието на отрасъла държавни институции, бизнес и неправителствни организации, медии. Конструктивният диалог е важен, за да може да станат ясни както нуждите на заинтересованите страни, така и предизвикателствата  в рамките на регулаторната, екологична и социална рамка.

На разположение на посетителите на форума ще бъде изложбена зона, където всеки желаещ ще има възможност на място да се запознае подробно с дейността и постиженията на водещи български и международни компании.

 

За Българската минно-геоложка камара

Българска минно-геоложка камара е учредена на 09.08.1991 г. от 18 търговски дружества. Днес в нея членуват 116 компании, които осигуряват висока представителност в осем подотрасли - геология, добив на нефт и газ, въгледобив, рудодобив, индустриални минерали, скално-облицовъчни материали, инертни и строителни материали, логистика. БМГК е член на КРИБ, БСК, Евромин, Еврокол и активно участва в Българска мрежа на Глобалния договор на ООН. 
Членуващите в БМГК осигуряват висока представителност - от 50 до 100% от всички компании, работещи в съответните подбраншове. Те формират около 5% от брутния вътрешен продукт на страната, работни места за 30 хил. души и чрез други, свързани с тях дейности, на още 120 хил. души. Българската минно-геоложка камара е организатор на Европейския минен бизнес форум, който се провежда на всеки две години от 2010 г. насам.

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай