Брюксел. Европейските лидери се договориха за ускоряването на търсенето на по-сигурни енергийни доставки при преговори в петък, заявявайки, че анексирането на Крим от Москва ги принуждава да намалят зависимостта си от руския петрол и газ, предаде Ройтерс.
ЕС постигна напредък в подобряването на своята енергийна сигурност след газовите кризи през 2006 и 2009 г., когато неплатени сметки между Киев и Москва доведоха до нарушаване на износа на газ за Западна Европа. Въпреки това, все още няма чувстивително намаление на дела на енергийните доставки от Русия към ЕС.
Ако Европейският съюз не вземе мерки сега, след 20 години ще бъде 80 процента зависим от внос на енергоносители, предупреди председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой в Брюксел.
Лидерите на Европейския съвет възложиха на Европейската комисия да извърши задълбочен анализ и да представи до юни всеобхватен план за намаляване на външната енергийна зависимост на ЕС и особено на най-силно енергийно зависимите държави"
В момента доставките от Русия покриват около 60 процента от нуждите на ЕС от нефт и газ.
Министър-председателят Пламен Орешарски посочи двупосочните газови връзки със съседни страни като възможност за намаляване на нашата енергийна зависимост от Русия, като подчерта, че скоро предстои откриване на интерконекторната връзка с Румъния. На върпрос до колко тя ще понижи зависимостта ни от руски газ, Орешарски отговори, че капацитетът не е много голям. Той посочи и значението, което могат да има връзките с Турция, Гърция и Сърбия, предаде БНР.
Що се отнася до това дали страна ни трябва да инвестира в изграждането на терминал за втечнен газ, според министър-председателя това е доста сериозна инвестиция и е по-добре да се работи върху двупосочната газова връзка с Гърция, за да можем да ползваме нейния терминал. Енергийната ефективност също е фактор. У нас тя не е на нужното ниво и повишаването й ще намали зависимостта от Русия и ще увеличи конкурентоспособността на икономиката ни, смята премиерът.
На въпрос дали при евентуална газова криза следващата зима България ще бъде по-подготвена, отколкото беше през 2009-а, Орешарски отговори, че не разглежда сценарий за нова криза с доставките на газ, но че страната ни би имала и повече време, и повече варианти да реагира.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com