ЕС иска САЩ да махне забраната за износ на суров петрол

ЕС иска САЩ да махне забраната за износ на суров петрол | StandartNews.com

Вашингтон. Европейският съюз настоява САЩ да вдигне дългогодишната забрана за износ на суров петрол като част от договора за трансатлантическите търговия и инвестиционно партньорство, според секретен документ от преговорите, получени от The Washington Post.

ЕС изяви желанието си за правото на внос на петрол в САЩ, откакто САЩ започнаха да произвеждат големи количества в средата на 2000.

Този път ЕС е добавил още един аргумент - нестабилността на своя източния фланг заплашва да отреже доставките на петрол и природен газ от Русия. "Сегашната криза в Украйна потвърждава деликатната ситуация пред която е изправен ЕС по отношение на енергийната зависимост," се казва в документа, който е от 27 май.

В стратегическия документ се посочва, че ЕС иска „правно обвързващ ангажимент, който да гарантира свободния износ на газ и петрол".

Представители на ЕС и САЩ ще се срещнат в Брюксел през следващата седмица за следващия (шести) кръг от преговорите по амбициозното търговско споразумение. Надеждите са преговорите да приключат през 2015 г. и в резултат да бъдат премахнати повечето от тарифите и бариерите за търговия между Европа и Щатите, посочва изданието.

Споразумението обаче ще доведе и до хармонизиране на регулациите, както и евентуално споделяне на суровини.

Споразумение с Вашингтон в сферата на енергетиката е ключово за ЕС. В документа, изтекъл в медиите, се посочва, че Брюксел се надява „да не е трудно да бъде включена глава с правила за търговия и инвестиции в енергийната сфера и суровините".

Някои европейски държави също имат сериозен обем запаси от шистов газ, но са скептични за експлоатацията им заради опасения за околната среда.

Същевременно опасенията за износа на газ и петрол в САЩ са свързани с цените на суровините и евентуалното им повишаване. През последните 5 години цените на енергията в САЩ паднаха с почти 50 на сто.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай