През 2012 г. в ЕС са били изгубени приходи от ДДС в размер на около 177 млрд. евро поради неспазване на правилата или несъбиране, показва най-новото проучване за несъответствието в приходите от ДДС, публикувано от Еропейската комисия. Тази сума се равнява на 16 % от общите очаквани приходи от ДДС в 26 страни от ЕС.
Нарушенията са една от основните причини за този недостиг на приходи, но несъответствията в приходите от ДДС не се дължат единствено на измами. Сред другите причини са фалитите и обявяването на несъстоятелност, статистическите грешки, забавените плащания и законното избягване на данъци.
През 2012 г. най-малко е било несъответствието в приходите от ДДС в Холандия (5% от очакваните приходи), Финландия (5%) и Люксембург (6%). Най-голямо несъответствие е регистрирано в Румъния (44% от очакваните приходи от ДДС), Словакия (39%) и Литва (36%).
В България през 2012 г. разликата между очакваните приходи от данъка и действително събрания от националните органи ДДС е била 20% (957 млн. евро), докато през 2011 г. несъответствието е било 24% г. В 11 страни от ЕС несъответствието в приходите от ДДС е намаляло между 2011 и 2012 г., а в 15 то се е увеличило.
Проучването за несъответствието в приходите от ДДС се финансира от Комисията в рамките на реформата на системата на ДДС в Европа и борбата срещу данъчните измами и отклоненията от данъчно облагане.
„Днешните данни показват, че трябва да се свърши още много работа. Страните членки не могат да си позволят толкова мащабни загуби на приходи. Те трябва да положат повече усилия и да вземат решителни мерки за връщането на тези публични средства", заяви еврокомисарят за данъчното облагане Алгирдас Шемета.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com