София. Теоретично е възможно искането на КНСБ за 20% увеличение на заплатите. Това обаче би довело до увеличение на държавния дълг, което обаче „не е страшно", а и би задвижило други механизми, които да подобрят икономиката като цяло. Това обясниха икономистите Христина Вучева и Мика Зайкова пред бТВ.
„Не е толкова страшно малко да увеличим дълга. Страшното е да стоим в мъртва точка. Нещо трябва да се направи. Да се смята и да се мисли", каза Зайкова.
Цитирайки „Златният телец", Вучева допълни: „Да се обича съветската власт е хубаво, но трябва и да се работи". Нещо реално трябва да се направи. Експертите в правителството да направят усилие и да изчислят този вариант, предлаган от синдикатите. Какво би се случило, ако се направи това – бюджетът да увеличава доходи? На частния бизнес никой не може да му нареди да увеличава заплати".
Зайкова отвърна, че на бизнеса трябва да се даде възможност да работи спокойно: „Всички регулационни режими да се махнат, хората да могат да дишат".
„Не може да работиш осем часа и да си работещ беден", акцентира тя и коментира статистиката от преди десетина дни, според която бедните са намалели със 733 хиляди: „Защото у нас смъртността е висока, а най-бедните са пенсионерите. Младите напускат страната, те отиват навън, раждат там децата си и създават чужд брутен вътрешен продукт".
„Да говорим за българските лекари, умовете на България си отиват, младите хора, защото нямат не само пари, а и перспектива за кариерно развитие. Това е по-страшно", каза още Зайкова.
Експертите дадоха за пример Унгария, където се случи подобно на предлаганото и тук увеличение на доходите. По думите им при едно подобно „хвърляне на маса пари" може да се завърти оборотът, да тръгне търговията, да се вдигне потреблението.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com