Две трети от гарантираните влогове на КТБ са изплатени

Две трети от гарантираните влогове на КТБ са изплатени | StandartNews.com

Повечето са прехвърлени в депозити, съвсем малка част са изтеглени в брой

София. Две трети от гарантираните влогове на КТБ са изплатени. Сумата на изплатените влогове до момента е 2,25 млрд. лв., съобщи по Дарик радио Радослав Миленков, председател на Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ).

Почти всички вложители в КТБ, които досега са потърсили парите си, оставят средствата на депозити в други банки, обясни той. "Няма официална статистика за изплатени пари в брой, но информацията, която имаме от банките, това е около 1,5 - 2% на изплатени пари в брой, което е един много минимален процент", обясни той. По негови данни 2/3 от гарантираните влогове в Корпоративна вече са изплатени. И допълни, че досега главно вложителите с по-големи влогове са изтеглили парите си.

Рисковите банки с по-високи вноски

"Банките, оценени като по-рискови, ще внасят по-големи вноски във Фонда за гарантиране на влоговете. Предстои методологията да бъде разработена и лептата на финансовите институции да се увеличава или намалява спрямо техния профил", съобщи Миленков. По думите му в бъдеще и заради сегашната ситуация с Корпоративна търговска банка не се предвижда увеличение на вноските на банките като цяло. "Причината се крие във въвеждането на новите европейски директиви по въпроса, които предвиждат в близко бъдеще тези вноски да намаляват", обясни той. По думите му новите европравила ще дадат възможност на парите във фонда да се инвестират в повече инструменти, отколкото в момента е възможно. Към момента средствата, натрупани в институцията, стоят в ДЦК или в депозити в БНБ и други банки. На въпрос как би реагирал фондът при друг подобен случай, при положение че всичките натрупани средства в него се използват сега за вложителите в КТБ, Миленков обясни, че по дефиниция изплащането става със средства във фонда и заем от държавата, тъй като тя в крайна сметка е гарант за вложенията в банките.

Радослав Миленков допълни, че в момента се водят разговори с няколко институции за договарянето на стенд бай кредитна линия, до която фондът да има достъп в случай на нужда. Според Миленков основният извод от случилото се с КТБ е "лошото съчетание на нейния бизнес модел с неадекватен надзор от страна на БНБ". Той съобщи, че Фондът за гарантиране на влоговете в банките вече води разговори с разследващи институции, с някоя от които да се сключи договор за проследяване на финансовите потоци от КТБ.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай