В близките седмици се очаква да бъде пуснат в експлоатация Дунав-мост 2. Това веднага ще промени маршрута на много от камионите, които пътуват за Западна Европа. Но дали откриването на новия мост ще доведе до сваляне на разходите на превозвачите и съответно на навлата (цените за превоз на товарите), се пита родният бизнес.
Премиерите на България и Румъния Бойко Борисов и Виктор-Виорел Понта на 24 октомври си стиснаха ръцете по средата на току-що свързаната конструкция на Дунав мост 2. Пред тях и благата усмивка на еврокомисаря по регионална политика Йоханес Хан транспортният министър Ивайло Московски тържествено обеща при благоприятно време мостът да бъде пуснат в експлоатация през декември. Засега природата подкрепя усилията на строителите и ако липсват бюрократични спънки, в близките седмици можем да станем свидетели на най-дълго очакваното в новата история на България официално рязане на лента. Положителните последствия от пускането в експлоатация на Дунав мост 2 ще бъдат няколко.
Първото от тях неминуемо ще е
спирането на двата стари ферибота
които и днес превозват автомобилния трафик между Видин и Калафат. Движението на двата плавателни съда пряко зависи от навигацията по реката и е проблемно поне 2-3 месеца през годината - при ниски води, ледоход и пр.
Нерядко поради повреди някой от двата ферибота остава извън графика и целият трафик разчита само на единия кораб. Това води до натрупването на огромни опашки от камиони от двете страни на реката, а превозвачите инкасират загуби от извънредни командировки на екипажите, увеличен разход на гориво за хладилните агрегати, а често и санкции за неспазен срок на доставка.
На второ място Дунав мост 2 значително ще увеличи пропускателната способност на граничния преход Видин-Калафат и ще пести доста време на превозвачите за преминаването на реката. Преди всичко ще отпаднат операциите по качване и слизане на камионите от фериботите, които отнемат много време. Самото пресичане на реката с кораб също е многократно по-бавно отколкото
изминаването на 1791-те метра на моста с 60 км/ч
от камиона. Да не говорим, че сега, макар и рядко, при липса на опашки се случва фериботът да изчаква камиони, които да запълнят капацитета му, тъй като прекосяването на реката полупразен значително намалява приходите му.
По преценка на автопревозвачите пускането на Дунав мост 2 ще спестява средно над 4 часа на всеки камион за преодоляване на граничния преход Видин-Калафат, и то спрямо най-добрия сегашен вариант - отлична навигация по реката, работа на двата ферибота и липса на опашки.
В крайна сметка откриването на моста Видин-Калафат
ще намали разходите за превоз
на автофирмите. Колко точно - зависи от това, кой маршрут са избирали досега. Цената за прехвърлянето на една автомобилна композиция с ферибот през реката сега е 95 евро - 92 за камиона и 3 евро за водача. Каква ще е таксата за преминаване по новия мост, все още не е решено. Цената, която плащат камионите за преминаване по моста Русе-Гюргево, сега е 37 евро. Очакванията на автомобилния бранш е таксата за Дунав мост 2 да не е по-висока от 55 евро. Според превозвачите е нормално новата такса да е с 50% по-висока от тази на Дунав мост 1, за да се акумулират средства за изплащане на инвестициите и за поддръжка и управление на съоръжението. При всички положения обаче преминаването по Дунав мост 2 трябва и да е поне с 40 евро по-евтино спрямо ферибота, за да предпочетат превозвачите маршрута през Румъния вместо този през Сърбия. Причината е, че разстоянието от София до австрийско-германската граница, примерно при Пасау, през Видин е около 100 км по-дълго, отколкото при маршрута през Белград. Това прави около 45 евро по-висок разход за гориво, които биха се компенсирали именно от намаляването на таксата за новия мост спрямо сегашната цена на фериботите, категорични са превозвачите.
Самото преминаване на един камион през Сърбия сега струва доста скъпо. Първо, още с влизането си на сръбска територия българският камион трябва да плати "терминална такса" от 23 евро. Второ, за изработването на т.нар. препратница, която зависи от фактурната стойност на стоката, водачът плаща още около 35 евро. Трето, преминаването по сръбските магистрали е много солено. Разстоянието Ниш-Белград струва 40,5 евро, а таксата за аутобана Белград-Нови Сад е близо 90 евро. Четвърто, ако камионът не се е сдобил с "безплатно" разрешително, което е най-честата практика, се плаща отделна пътна такса, която в зависимост от тонажа излиза към 50 евро. Отделно по пътя се налага плащане и за паркинги. В крайна сметка цялото пресичане на Сърбия излиза към 240-250 евро на камион. Следователно, ако таксата за преминаване по Дунав мост 2 не е повече от 55 евро и като се прибавят пътните такси през Румъния и Унгария, очаква се маршрутът през Видин да бъде с около 100 евро по-евтин отколкото този през Ниш-Белград.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com