Добруджански земеделски институт започна протести срещу съкращенията

Добруджански земеделски институт започна протести срещу съкращенията | StandartNews.com

Научни работници, специалисти и работещи в Добруджански земеделски институт започнаха протести срещу съкращенията, които трябва да бъдат извършени от състава на института. В рамките на 1 час всички, които не са ангажирани с непрексъсваем процес а производство излязоха до международния път Добрич - ГКПП Кардам. Протестиращите изтъкнаха, че ДЗИ е институт със 70-годишна история и те няма да допуснат той да бъде унищожен.

"Ние отглеждаме 24 сорта зърнени култури - 14 сорта мека пшеница и ечемик, тритикале, твърда пшеница, леща, боб, хибриди слънчоглед. Искаме работа и достойно заплащане за труда си. През април сме взели 70 на сто от заплатите си, а за май се говори, че ще ни се плати 50 на сто. При нас средната заплата е 450 лева. Нашият труд е ръчен, сеем всяко семенце, а работим по 12-15 часа" - сподели Борислава Димитрова. Сред протестиращите, за да ги подкрепи бе и председателят на федерация "Земеделие" към КНСБ Светла Василева, която отбеляза, че ДЗИ е първият институт, който е реагирал и се бори за работата и заплащането си.

"Четири месеца водим преговори. В структурата на Селскостопанска академия има 25 института, но 12 са производствените. Прави впечатление, че съкращенията сега са само сред работещите институти, а ДЗИ осигурява 75 % от приходите на ССА и 70 на сто от семената, които се сеят в страната са ваша продукция. Апетитна е земеделската земя и се води целенасочена политика да се пренасочи имуществото - само активите, другаде. Настояваме да има автономно бюджетиране за всеки институт и всеки един да покаже как може да работи" - каза Василева пред протестиращите. Синдикалният председател в ДЗИ Елена Колева представи пред колектива новия бюджет на института, като съобщи, че за персонал са предвидени 1 803 хил. лв. и добави, че само работните заплати са над 2 млн. лв., а за издръжка на ДЗИ са предвидени 761 130 лв.. "Така не може. Само от началото на годината до момента сме внесли в бюджета 1 300 хил. лв. За тази година ни е заложен приход в размер на 1 991 761 лв., което само ако продадем продукцията в складовете, означава, че трябва да спрем да работим" - каза Колева. Доц. Михова заяви, че със съкращения не се прави структурна реформа и обвини управляващите, че нямат ясна визия за сектора, а земеделието е основен за страната ни.

"Ядем вносни и ГМО домати, плодове. Какво ще стане с хляба на българина, когато започнат масово да се внасят семена за посев. Жълти павета не се ядат" - каза доц. Михова. Протестиращите поканиха премиера, министъра на земеделието и депутатите на място да видят как се прави наука със стара техника, течащи от 30 години складови помещения и добавиха, че отново ги грози спиране на тока, защото нямат средства да го платят, а и горивата им свършвали в разгара на пролетната сеитба. Конкретен въпрос колективът на ДЗИ отправи към добричкия депутат от ГЕРБ Живко Мартинов, като го поканиха да отиде в института и да каже на какво основание той смята, че само 6 хил. дка са му достатъчни, като изразиха опасения, че ще им бъдат заграбени 15 хил. дка от земите, в които се произвежда продукция, както е станало преди години.

За "Стандарт" депутатът Мартинов бе категоричен, че не иска да заграбва никакви земи, а в рамките на дискусията в ПК по "Земеделие" на която е член е попитал какво ще се случи с ДЗИ и ще се запазили институтът, който е от изключителна важност за региона и страната. Протестиращите са категорични, че ежедневно ще излизат на протести, докато исканията им не бъдат чути - за автономност, съкращения в рамките на 10 на сто и гарантиране на работа и достойно заплащане за труда им.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай