Нова заплаха застрашава водата и земята на Добруджа, алармират група жители на областта. Местните хора се притесняват, че в района на фара в Шабла вече има разположени вибрационни камиони, подготвящи се за започване на сеизмични проучвания в Добруджа, най-вероятно от началото още на август. Според местните подобни проучвания застрашават региона и могат да събудят земетресение или да активират сеизмичен разлом като този във Вранча.
В писмо, разпространено до медиите, те заявяват, че руската фирма "Русгеоком" има разрешение за проучване за нефт и газ, като засега прави такова само в землището на генералтошевското село Рогозина. Хората обаче са притеснени, че се планират по-мащабни действия, които обаче не са обявени публично. Освен до опасност от големи трусове работата на компанията може да доведе и до други дългосрочни негативни ефекти. Най-притеснени добруджанци са, че заради дейността по търсене на нефт и газ водата в региона може да се отрови или направо да изчезне. Местните са притеснени и от потенциално утъпкване на нивите, ерозия на почвата, което ще доведе до намалени добиви, както и от разливи на гориво.
"Не е ясно и какви дейности в района са планирани след сеизмологичните изследвания", твърдят добруджанци. Не случайно в медиите излязоха съобщения за проектонамерения за подземна газификация на въглищния слой, който се намира на голяма дълбочина под водоносния хоризонт на Добруджа, посегателството върху който с каквито и да е неконвенционални методи за добиви на газ би било пагубно за природата и хората, категорични са те. Предвижда се експлоатацията на въглищата да се осъществява от "Овергаз", подизпълнител на който е "Русгеоком", се казва в писмото. Според местните се касае за прилагане на експериментална технология с два метода - студен, наречен още фракинг, при който се нагнетяват отровни химикали във въглищните пластове, подобно на метода за добив на шистов газ, и горещ - запалване на въглищния слой под земята с цел отделяне на газ за индустриални нужди. Който и да е от тези методи ще доведе най-малко до отравяне на водата на Добруджа, а може би и до нейното изчезване. Веднъж запалени въглищата, процесът става неуправляем и в Австралия, където този метод е прилаган, се стига до пропадане на цели земни пластове, придружено с бълващи от новообразуваните кухини пламъци и пушек, твърди Синтия Недялкова. Тя припомня и опита на арендатори от Шуменско, където миналата година "Овергаз" проведе сеизмологични проучвания без разрешение на собственици и ползватели на земеделски земи, за които нямаше предпазни клаузи срещу рисковете, като добавя, че това доведе до гнева на хората заради разливите на гориво и утъпкани посеви.
Румъния иска да търси газ в морето ни
Румъния може да проучва и добива нефт, газ и шистов газ в българската икономическа зона на Черно море. Това може да стане факт заради спрян проект на стойност 6,5 млн. лв. за възстановяване на рушаща се морска естакада, която e маркер за морската ни икономическа зона, обясни кметът на Шабла Райна Бърдарева.
Естакадата се руши от години, като ако тя изчезне и наистина румънците разширят своята икономическа зона, то нашите рибари ще бъдат ограничени и изправени пред невъзможност да извършват дейност, обясни кметът. Не един и два са случаите, в които румънски власти са арестували наши риболовни кораби и екипажите им за извършване на улов на територията на румънската черноморска икономическа зона.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com