София. От енергийния регултор (ДКЕВР) са потърсили помощ от Брюксел за справяне с кризата с тока като са изпратили жалби до Европейската комисия за зелената енергия и тока от американските централи.
Жалбите са срещу американските централи AES Марица Изток 1 и Контур глобал Марица Изток 3, както и производителите на електроенергия от ВЕИ мощности, които са получавали прекомерни държавни помощи, обясни председателят на регулатора Боян Боев на заседанието днес.
Боев определи това като неправомерна държавна помощ и поиска от Европа да позволи да се намали както цената, така и количеството, което регулираният пазар използва от ТЕЦ-овете, съобщава Нова ТВ.
Не стана ясно обаче какви ще са неустойките по дългосрочните договори на държавата с тези централи, ако това стане факт.
За зелената енергия идеята е всяка година да се определя колко от нея да се купи, в зависимост от потреблението в страната. За това обаче са необходими законови промени, които регулаторът вече е инициирал.
Новите цени на тока за потребителите влизат в сила от 1 юли, не стана ясно дали всичко това ще се отрази на тях.
"В момента не мога да ви кажа това. Нека да има реални действия, с които да се постигнат тези резултати, тогава ще седнем и ще сметнем", коментира Боев.
По време на проведеното заседание Александър Петров, директор на отдел по лицензионни дейности на „Булгаргаз" заяви,че от дружеството изразяват несъгласие с предложенията на работната група в посочения доклад на ДКЕВР.
Работната група предлага цената на природния газ да се намали с 2,5 % от юли, а „Булгаргаз" иска тя да не се променя. Петров обясни, че от името на „Булгаргаз" в деловодството на ДКЕВР е внесено официално възражение, където са изложили мотивите, относно това с какво точно не са съгласни от дружеството.
Той информира и че към момента запасите в Чирен са 377 млн. кубически метра газ и продължават да се нагнетяват. Има реална опасност нагнетяването на газ в Чирен да спре, ако се приеме предложението на работната група на ДКЕВР. Това ще доведе до между 69 и 90 млн. кубика по-малко количество газ, което ще се нагнетява в Чирен.
Александър Петров допълни, че така взетото решение от страна на ДКЕВР ще доведе до доста неприятни последици за „Булгаргаз".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com