София. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще обсъде новите условия на електроразпределителното дружество EVN.
Първите две от тях касаят качеството на предоставяната услуга. При доказано електричество с влошени параметри, като например по-високо или по-ниско напрежение от това по стандарт, засегнатият абонат да плаща сметката наполовина, искат експертите от ДКЕВР, предаде БНР.
Да отпадне таксата за повторно пускане след спиране на тока заради просрочие, предлага още работната група на енергийния регулатор. Друга идея на експертите за промяна в общите условия е при спиране на електричеството EVN да обезщетява абонатите си с по 30 лева, ако по вина на снабдителното дружество клиентът е останал без ток повече от 24 часа.
От ДКЕВР не се ангажираха със срок, в който предложените от тях промени в общите условия на EVN ще станат факт.
Комисията ще обсъди и проекта на методика за определяне на цени за достъп и пренос на природен газ през газопреносните мрежи, собственост на „Булгартрансгаз" ЕАД.
За разлика от досега действащата методика, новата предвижда таксите за мрежата да не бъдат изчислявани на основата на „договорни пътеки". Гарантирано е преминаването от системата „пощенска марка" към тарифна система „вход-изход". Методиката определя подхода за определяне на цените, като гарантира, че той ще бъде еднакъв за двете мрежи - национална и транзитна.
Механизмите за разпределение на разходите и методиката за определяне на тарифите по отношение на входящите и изходящите точки се одобряват от ДКЕВР. Комисията има правомощието да коригира необходимите приходи, упражнявайки по този начин функциите си по ценово регулиране на преносния оператор.
Цените се основават на утвърдени от ДКЕВР разрешени приходи, включващи оперативните разходи, годишни амортизационни отчисления и възвръщаемост върху балансовата стойност на активите, с които оперира и ще оперира дружеството; на необходимия за дейността оборотен капитал за разглеждан регулаторен период, както и на справедливото разпределение на приходите по входни и изходни точки, което се базира на географското разпределение на разходите и реалните активи.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com