Дъждът стопи печалбите от зърно

Дъждът стопи печалбите от зърно | StandartNews.com

Дъждът отми големите надежди за рекордни добиви на пшеница с високо качество и големи печалби за зърнопроизводителите.

"Пороите през последните седмици не позволяват да приберем реколтата и зърното започва да загнива по нивите. Това е вторият удар по реколтата, след като първият беше нанесен през месец май от безпрецедентната суша", разказа Радослав Христов от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). "Очаква се реколтата от зърно да е с 10% по-слаба от миналогодишната, а цената вече е паднала с 30 на сто. Така реално ще сме назад с 40%", отчита Христов. "В същото време според националната статистика цените на входа на земеделското производство са се повишили с 23%", съобщи шефът на НАЗ Ангел Вукодинов.

"Така балонът, който се раздуваше за свръхпечалби в сектора, ще се спука", прогнозира той. Според него е възможно това да доведе до отлив на желаещи да ползват нивите и със сигурност ще се отрази на нивата на рентите и цената на земеделската земя. Причината е, че скъпо може да се плаща за нещо, което носи печалба, а в момента нивите носят само загуби. Вероятно голяма част от колегите ще са принудени да продават под себестойността, коментира и шефът на Асоциацията на земеделските производители в България Христо Цветанов. Себестойността на килограм пшеница е 35-36 ст., а в момента търговците предлагат 30 ст., каза Радослав Христов. По същото време миналата година цената, на която се изкупуваше зърното, беше 42 ст., допълни той. Според него тази ситуация ще постави много зърнопроизводители в изключително тежко положение. Много от тях може да се наложи да напуснат бизнеса и да оставят пустеещи земи. При положение, че в момента няма печеливш отрасъл в земеделието, едва ли някой ще поиска да купи или наеме пустеещите ниви. "В тази тежка ситуация държавата би трябвало да преосмисли отново отношението си към бранша и да реши дали и зърнопроизводството трябва да бъде вкарано в графата на губещите или наваксващи браншове с остаряваща техника, както са всички останали сектори", коментира Христов.

"Нашият сектор се сочи като лесен, но щом е лесен, защо не дойдат всички да произвеждат зърно", коментира Ангел Вукодинов. Според него тежката ситуация около тазгодишната реколта ще доведе до отрезвяване в много посоки. От една страна, ще се отрезвят политиците, които в последните години непрекъснато твърдяха, че зърнопроизводителите, без да си мръднат пръста печелят милиони от евросубсидии, а с парите от Брюксел купуват бентлита. Другото отрезвяване ще е по отношение на непрекъснато растящите очаквания към рентите и цените на земята. "При липса на печалба тези активи не могат да струват скъпо", обясни Вукодинов.

Цената пада с $5 на седмица

Цената на зърното в Черноморския регион се свлича с 5 долара на седмица, показват последните анализи на Руския институт за селскостопански изследвания. В момента тон хлебно зърно от Русия, Украйна и Казахстан се търгува за 245-255 долара. Очаква се обаче с напредването на жътвата цената да се стопи още. Причината за това е прогнозата за изключително богата реколта в целия свят. Тя топи цените и от другата стана на Океана. От декември досега цените на американската пшеница са паднали с 50 долара за тон. В момента 1000 килограма зърно се търгуват за 301 долара, като тенденцията и тук е към поевтиняване, коментират брокерите. У нас цената на зърното е паднала с 28% през първите шест месеца на годината по данни на Софийската стокова борса.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай