Варна. Националният гаранционен фонд /НГФ/ е дал гаранции за общо 500 млн.лева кредити за малки и средни предприятия и за земеделски производители. Това съобщи главен експерт Дияна Дукова на срещата във Варна, която е част от стартиралата национална информационна кампания в страната за възможностите за кредитиране. В първата гаранционна схема са 3325 малки и средни предприятия, които са взели 390 млн. лева кредити. В сектор „Рибарство" са се възползвали 18 предприятия от бранша с изтеглени заеми за 18 млн. лева. 215 земеделски производители са ползвали 92 млн. лева кредити по мярка 121, 122 и 123 на „Програмата за селските райони", като гаранционната схема е от януари 2013 г. Най-много гаранции са давани на стопани като физически лиц, а не като сдружения - ООД или АД, уточни главният експерт.
Максималната сума по гаранциите за един кредитополучател е 3 млн. лева. За тази обща сума е и гаранцията, ако повече от един член от семейството тегли кредит, въпреки че са свързани лица. На срещата със земеделски производители им беше разяснено, че срокът за включване в гаранционната схема е до края на септември 2015 година, а гаранцията важи до 10 години. Отново беше припомнен списъкът с 14-те банки, които са спечелили обществената поръчка и които предлагат кредити при най-изгодни условия. Средният лихвен процент е 6.5 до максимален 9%. Първото условие за кандидатстване е одобрен проект от ДФ "Земеделие". Чрез гаранцията финансирането става по-улеснено, с по-малко документи, без такси и комисионни за искането за кредит и обслужването му. До НГФ се подава само стандартизирано искане по служебен път от избраната банка и отговорът се получава от 2 до 4 дни.
Гаранции са дадени за 9 проекта по „Програма за развитието на селските райони" във Варненска област на обща стойност 6.4 млн. лева, уточни Дияна Дукова. Средният им размер е 700 000 лева. На срещата в морската столица бяха земеделски производители от региона, които се интересуваха активно да ползват предимствата на гаранциите от държавата за теглене на кредит. Млад стопанин смята да прави орехова градина в село Оборище. Хора от агробизнеса имаха възможност за директна среща с представителите на одобрените банки, за да разберат условията на кредитиране. Националната информационна кампания стартира от началото на февруари, като включва 55 срещи – в по два общински центъра на всяка област. В сряда е срещата в Бяла. В края на месеца Варна е домакин на интересен семинар по темата с посещение на ферма или друг обект на бенефициент, който успешно развива бизнес с преференциалното кредитиране.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com