София. По време на строителството на газопровода "Южен поток" той ще разчита на най-благоприятното данъчно облагане в България. Това е записано в междуправителственото споразумение между България и Русия за изграждането и експлоатацията на тръбата, публикувано от Министерството на икономиката. "С цел повишаване на икономическата ефективност при строителството и експлоатацията на газопровода, българската страна се задължава да предостави най-благоприятен данъчен режим в съответствие със законодателство си", се казва в чл. 14 на документа. В тази връзка България поема ангажимент да освободи от обезпечение оборудването и материалите, необходими за строителството и експлоатацията на тръбата, при условия, че то ще бъде внесено временно и ще бъде изнесено, след като вече не е необходимо. Също така държавата се ангажира да ускорява процесите по връщане на ДДС, който ще се плаща за материали, услуги и работи за строителството и експлоатацията на "Южен поток". Освен това при въвеждане на нови данъци, мита, такси или увеличаване на съществуващите преди изтичането на срока за възвръщане на инвестициите, за проектната компания "Южен поток България", акционерите й БЕХ и "Газпром", както и за компаниите, проектиращи и изграждащи газопровода, ще се прилагат ставките, валидни към момента на подписването на междуправителственото споразумение, когато става въпрос за дейности, свързани със строежа и експлоатацията на тръбата.
С публикуването на документите за "Южен поток" служебното правителство изпълнява ангажимента си за прозрачност и представяне пред обществото на поетите ангажименти по енергийните проекти, коментира пред БНТ икономическият министър Васил Щонов. Той допълни, че договорът за строеж е подписан, но не е влязъл в сила. Необходимо е да се подпише и договор за транзитните такси, за да се гарантират ползите за страната, каза още той.
Няма кандидати да дадат кредит на "Булгаргаз"
Нито една банка не е подала оферта за предоставяне на кредит на "Булгаргаз", какъвто компанията търсеше. На 30 юни дружеството откри обществена поръчка за избор на кредитна институция, която да предостави револвираща кредитна линия с лимит до 90 млн. долара. Срокът за подаване на оферти беше 18 август. През това време обаче нито една банка не е подала документи за участие в процедурата. Поради тази причина от "Булгаргаз" са взели решение да прекратят обществената поръчка, което става и с одобрението на Агенцията за обществени поръчки. Според решението на агенцията, в бъдеще обществената поръчка може да бъде публикувана повторно от газовото дружество.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com