София. Преките чужди инвестиции достигнаха 1,053 млрд. евро (2,6% от БВП) за първите десет месеца на годината, сочат данните на БНБ. Това е спад с 43% спрямо същия период на миналата година. За сравнение, тогава преките чужди вложения бяха 1,847 млрд. евро (4,7% от БВП) или с 793,4 млн. евро повече отколкото през настоящата година. Конкретно през месец октомври 2013 г. нетните инвестиции у нас са с отрицателен знак, т.е. изнесените от страната капитали (например върнати заеми на компаниите майки) са повече от вложените средства. През октомври нетните инвестиции са минус 103,8 млн. евро, при вложения в размер на 183 млн. евро за същия месец на миналата година. Най-големите преки инвестиции у нас за периода януари-октомври 2013 г. идват от Холандия (646,6 млн. евро) и Германия (188,8 млн. евро). Най-големите нетни отрицателни потоци са към Великобритания (-92,3 млн. евро).
Българите, живеещи постоянно в чужбина, са изпратили на своите семейства и близки в страната 65,1 млн. евро през октомври, сочат още данните на БНБ. Така от началото на годината приносът на сънародниците ни зад граница към икономиката на страната достига 686,9 млн. евро (над 1,5% от БВП). За сравнение, през същия период на миналата година парите, изпратени от емигранти, бяха 681,6 млн. евро. Сумата навярно е доста по-висока, тъй като статистиката отчита само паричните преводи, осъществени чрез финансови институции, надхвърлящи сумата от 5 хил. лв.
Булбанк: Лихвите ще пълзят надолу
Лихвите по кредитите у нас ще "продължат да пълзят надолу" и през следващата 2014 година. Това сочи прогнозата на главния икономист на Уникредит Булбанк Христофор Павлов, поместена в годишния икономически анализ на банката. По думите на специалиста цената на кредитите у нас зависи предимно от специфични за страната вътрешни фактори, а не от ситуацията, свързана с паричната политика в развитите големи икономики. Въпреки това добрите перспективи пред външната среда ще доведат до подобряване на търговското салдо на страната, тъй като темповете на растеж на износа (5,7%) през 2014 г. ще продължат да изпреварват тези по вноса (4,2%). Очаква се ликвидността на българската икономика да продължи да се подобрява през 2014 г., което при равни други условия би следвало да доведе и до по-нататъшно намаляване на лихвите, както по депозитите, така и по кредитите, пише в анализа. Политическата нестабилност е сред факторите, които тежаха на темповете на възстановяване на икономическата активност и заетостта, като БВП се забави до очакван ръст за 2013 г. от едва 0,5% - най-ниската стойност за последните три години. През следващата година икономиката се очаква да продължи бавно да се възстановява, постигайки подобрение на растежа на БВП до 1,5%. В краткосрочен план обаче значимо ускоряване на растежа все още не може да се очаква, като процесът на възстановяване ще продължи да разчита на по-силното търсене на български стоки в основните ни търговски партньори.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com