Чужденци с бързи заеми за 33 млн. лв.

Взелите кредити са предимно хора, женени за български граждани, коментират експерти

Чужденци с бързи заеми за 33 млн. лв. | StandartNews.com

София. Бързи заеми за 33,8 млн. лева са теглили чужденци от родни небанкови институции. Това сочат данните на Българската народна банка към края на третото тримесечие на настоящата 2013 година.

Обемът на теглените бързи заеми от нерезиденти (чуждестранни фирми или частни лица у нас) отчита над двоен ръст през последните 12 месеца. За сравнение към края на септември 2012 година кредитите на нерезиденти са възлизали на общо 14,5 млн. лева срещу 33,8 млн. лева към края на третото тримесечие на 2013 година.

Тези заеми се теглят обикновено от чужденци, сключили брак с български граждани, които живеят у нас, коментираха източници от небанковите среди. Въпреки сериозното нарастване през последните 12 месеца бързите заеми, теглени от нерезиденти заемат дял от едва 1,72% от всички отпуснати кредити от небанкови институции. Към края на септември тази година те възлизат на общо 1,960 млрд. лева. На годишна база бързите заеми нарастват с 8,3% или 150,8 млн. лева. Това обаче важи и за необслужваните заеми, които нарастват с 42% или 182,1 млн. лева за същия период. Така към края на третото тримесечие на 2013 година, необслужваните бързи заеми заемат дял от 31,2% от всички отпуснати кредити. С други думи, всеки трети бърз кредит не се погасява.

От началото на следващата година се очаква управляващите да въведат нова регулация за бързите заеми. Предвижда се въвеждането на мерки като максимален таван на лихвата и увеличение в изискванията за собствен капитал на компаниите.

Хампарцумян: Отново сме готови за растеж

"Възстановяването на икономиката не означава автоматично нови работни места и по-високо потребление - означава само, че отново сме готови за растеж". Това посочи председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян пред бТВ. По думите на банкера страната ни от около година "технически" е излязла от кризата, защото икономиката бележи малък растеж. "Кредитът е да вземеш от бъдещия си доход и трябва да си сигурен какво правиш, а хората в България са относително притеснени за бъдещето си", коментира още Хампарцумян. Фалитите със задна дата са един от проблемите, от които страда банковият сектор, добави банкерът.

Искат регистър за евросредствата

Да се създаде публичен регистър на участниците в усвояването на евросредства по Общата селскостопанска политика и да се публикуват ежегодно имената на получаващите персонално субсидии в земеделието. По този начин ще се гарантира повече прозрачност и ще се ограничат злоупотребите с евросредства. Това предлагат от Сдружение "Форум Природа". Според организацията са нужни и по-ясни регламенти за усвояване на парите от Брюксел в сектора, които да отразяват спецификата на родните условия. Те настояват част от работата на агенциите към земеделското министерство да бъде прехвърлена на компетентни браншови организации и да бъде впрегнат научният потенциал за решаване на предизвикателствата пред бранша.

Проверяват за нарушения в Института по розата

Експерти от Инспектората към земеделското министерство започват проверка за работата на Института по розата в Казанлък. Те ще търсят нарушения и ще изслушат работещите във ведомството. Това обяви земеделският министър Димитър Греков пред БНР. До два месеца ще бъде избран и нов директор на института. От години във ведомството не са назначавани млади хора, "които са свързани с реализацията на научните идеи и изследвания, необходими за земеделието", допълни Греков. В Института по розата заплатите се движат назад с близо 8 месеца, което е довело и до текучество на персонала, обясни министърът.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай