БНБ пусна новина, която всички искат да чуят!

Свързана е с БВП на страната

БНБ пусна новина, която всички искат да чуят! | StandartNews.com

През първото тримесечие на 2024 г. верижният растеж на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) на България се очаква да се ускори, което е предпоставка да се формира сходна динамика и при годишния темп на изменение на конструирания от БНБ композитен конюнктурен индикатор за икономическа активност.

През второто и третото тримесечие се предвижда БВП да продължи да нараства както на верижна, така и на годишна база, подкрепян най-вече от вътрешното търсене и допусканото подобряване на перспективите пред външното търсене на български стоки и услуги.

Това е очакването на централната банка за развитие на българската икономика в краткосрочен план (до третото тримесечие на 2024 г.), представено в най-новото тримесечно издание „Икономически преглед“. За макроикономическата прогноза на БНБ са използвани статистически данни и информация, базирани на макроикономическата прогноза на централната банка, изготвена към 27 март.

Данните за еврозоната сигнализираха за продължаваща икономическа стагнация. Българският износ на стоки вероятно ще отчете по-висок растеж спрямо това, което се предполага въз основа на данните и очакванията за световната търговия и външното търсене през първата половина на тази година, поради изчерпването на базовия ефект на специфичните за страната фактори, ограничаващи износа в началото на 2023 г.

Динамиката на основните лихвени проценти в еврозоната се пренася сравнително бързо върху лихвените проценти по сключените сделки на междубанковия паричен пазар при функциониращия в България паричен съвет. Към март 2024 г. месечната стойност на индекса ЛЕОНИА Плюс възлиза на 3,79% (без промяна спрямо декември 2023 г.), а спредът между ЛЕОНИА Плюс и €STR е на -12 базисни точки (-11 базисни точки през декември 2023 г.).

В началото на 2024 г. среднопретегленият лихвен процент по нови срочни депозити в сектора на домакинствата остава на ниски нива, като през февруари е на 0,88%.

Високата ликвидност и продължаващият приток на привлечени средства в банковата система са главните фактори за запазващите се ниски лихви по нови срочни депозити за домакинствата общо за банковата система. Тези фактори не създават стимул за повечето от големите търговски банки да започнат да вдигат лихвените проценти по нови срочни депозити и те остават близо до 0%.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай