Бойко Таков: Уплътняваме връзката учени- бизнес

450 български компании получиха над 90 милиона лева за развойната си дейност, резултати има

Бойко Таков: Уплътняваме връзката учени- бизнес | StandartNews.com

450 български компании получиха над 90 милиона лева за развойната си дейност, резултати има

Българската академия на науките и Агенцията за малки и средни предприятия организират среща на бизнеса и иновациите в "София тех парк" на 10 март. Целта е фирмите да научат повече за най-новите разработки на Академията и да могат да се възползват от тях. По-късно срещата между иновации и бизнес може да прерасне в ежегодна. Миналата седмица ви представихме позициите на шефа на Единния център за иновации на БАН Марин Пандев за онова, което Академията може да предложи на фирмите. Днес публикуваме интервю с д-р Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия. "Стандарт" е медиен партньор на събитието.

Улесняваме връзката между фирмите и учените, казва д-р Бойко Таков

* Искаме срещата „Наука за бизнес“ да стане традиция
* Създаваме институционална среда, в която бизнесът и научно-изследователските звена на БАН да се срещат
* Натурални продукти заместят антибиотиците в животновъдството

Д-р Бойко Таков е изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, назначен със заповед на Министъра на икономиката г-н Емил Караниколов от 12 ноември 2018 г.
Д-р Таков е с повече от 12 годишен трудов стаж в управлението на бизнеса. Има опит и в държавните институции, като в продължение на 4 години е заемал експертна позиция в Изпълнителна Агенция “Държавна собственост на Министерство на отбраната” към Министерство на отбраната. От 2008 до 2012 е заемал е позицията изпълнителен директор и член на съвета на директорите в българското представителство на водеща Южнокорейска енергийна компания.
През годините заема управленски и мениджърски позиции в едни от най-развитите сфери на бизнеса, а управление на инвестиции, проекти и финанси са само част от биографията му в областта на земеделието, енергетиката и инфраструктурата.
Степента доктор придобива в Технически университет, София, специалност “Икономика,    индустриален инженеринг и мениджмънт”. Магистърската му е „ Маркетинг и Икономика“ към Университет за национално и световно стопанство.

 

- Д-р Таков, какви са основните цели, които си поставяте с изложението "Наука за бизнес"?
- „Наука за бизнес“ е първо по рода си събитие и целта му, както подсказва и името, е да създаде институционална среда, в която бизнесът и представителите на научно-изследователските звена на БАН да се срещат, общуват и създават партньорства.
Идеята на мероприятието се корени в желанието на Агенцията като една от публичните институции, насърчаващи иновативното и технологичното развитие на страната, да покаже, че иновации в България се развиват, при това на конкурентно ниво и с приложим за бизнеса характер. Последните разработки на Академията ще покажат именно това и съм сигурен, че след събитието бизнес средите ще поглеждат все по-често към институтите на БАН, когато се нуждаят от иновативни решения. Каня всички заинтересовани на 10 март от 10.00 часа в “София Тех Парк”, зала “Джон Атанасов”.
- Има ли възможности малките и средните предприятия да инвестират в развойна дейност? Или това ще стане по линия на програми?
- Да, възможности има, особено от страна на програмите. Агенцията вече над 10 г. менажира Национален иновационен фонд – един от държавните инструменти за подпомагане на развойната дейност в страната. С подкрепата на Фонда предприятията могат да финансират свое изследване, което да доведе до нов или качествено подобрен иновативен продукт или технология. За тези години близо 450 български компании получиха над 90 милиона лева за развойната си дейност и резултати вече има – за пример ще дам създаването на натурални продукти, които да заместят антибиотиците в животновъдството, както и робот с изцяло български харудуер и софтуер. Разбира се, има още десетки илюстрации на успешното развитие на развойна дейност у нас. „Наука за бизнес“ от своя страна иска да покаже вече готови разработки, така че предприятията, които нямат ресурс да развиват свои научно-изследователски процеси, да се възползват от решенията на БАН, както и да получат информация относно възможностите за сътрудничество с Академията.
- Какви са успешните примери за вече внедрени в производството разработки на БАН?
- Примерите са десетки – като започнем от сферата на 3D цифровизацията, енергийната ефективност и стигнем до водородни технологии и др. На 10 март ще покажем приложение на биотехнологиите в козметиката, безотпадна технология за оползотворяване на целулозни отпадъци за производство, обогатяване, компресиране и смесване на биогаз, оползотворяване на топлина от димни и технологични газове и понижаване на вредните газове в атмосферата, както и много други.
- Има ли спънки, нормативни и други, пред съвместната работа на Академията и бизнеса? Какво може да се промени?
- Определено има предизвикателства, когато говорим за партньорство между публичния и частния сектор. Едно от тях е именно достъпа до информация относно проектите на Академията и начинът, по който бизнесът би могъл да се възползва от тях. Много е важно да се създадат условия, в които комуникацията между БАН и бизнеса е улеснена, като Агенцията с радост влиза в ролята на координатор между тях.
Надявам се „Наука за бизнес“ да бъде само първото от подобен тип събития и с времето да стане традиция предприемачите, инвеститорите и собствениците на компании да се обръщат към БАН, когато става въпрос за иновации. Екипите на ИАНМСП и Академията работят усилено, за да организират едно наистина вълнуващо събитие с интересни презентации и впечатляващи щандове. Погрижили сме се за установяването на контакт между науката и бизнеса в нетуъркинг зони, така че очакваме всички желаещи да се докоснат до иновационния и технологичен опит на БАН.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай