Правилата на програмата са много опростени и лесни за изпълнение
Нова схема за финансиране на иновативни бизнес идеи постепенно набира скорост у нас и в Европа. Става въпрос за Европейската програма за иновации "Хоризонт 2020" с финансов фонд от 79 млрд. евро, която все още е слабо позната в България. Качествено новото при нея е, че се кандидатства за финансово подпомагане директно в Европейската комисия в Брюксел, без да се минава през нито една институция в държавата, в която е бизнесът на кандидата. Това поясни проф. Милен Балтов, зам.-ректор на Бургаския университет, който е един от тримата т. нар. контактни лица по програмата. Тя пък е много подобна на "Джереми", но е много по-опростена и лесна за подготовка на проектите, коментира предприемач, който е в началото на процеса на участие в "Хоризонт 2020".
Клиенти на новата програма могат да станат малки и средни фирми, както и микропредприятия, които имат иновативен бизнес, ориентиран както към пазара, така и в съвместни проекти с научни организации и лаборатории. Иновациите са главното условие, за да бъдат получени парите. Изисквания като история на бизнеса и най-малко две ли три години работа при определени параметри вече не съществуват. Кандидати за финансиране може да бъдат и стартиращи компании, стига да предложат нови идеи или качествено да обновят старите.
По подобие на останалите европейски програми, и тук парите са разпределени в няколко раздела. Най-много средства са заделени за "Промени в обществото" - 29,7 млрд. евро, следват "Науки и върхови постижения" - 24,4 млрд. евро, "Индустриално лидерство" - 17 млрд. евро и др. Най-прясната новина е, че 3 млрд. евро са предназначени за разработване на специални финансови инструменти, които да подпомагат малките и средните предприятия, нямащи пряко финансиране. Те ще са насочени към иновации на най-малките фирми. Принципът за кандидатстване по програмата е "една фирма - един проект". Не е изключено да се кандидатства и в консорциум, но той трябва да е международен, в който участват поне три държави.
Проектите се изпращат директно в Европейската комисия, което на практика е най-голямото предимство на програмата "Хоризонт 2020". Разработването става на три фази, като още при първата може да се получат до 50 хил. евро безвъзмездно финансиране, като 40% от тях могат да се вземат авансово. Това го няма в нито една от познатите програми на ЕС. Друго важно за отбелязване е, че 70% от средствата по всеки проект са грант, т.е. безвъзмездни. Останалите 30% съфинансиране със собствени средства не е нужно да бъдат доказвани. Те могат да бъдат под формата на апорт или нещо друго. Не се доказват и разходи с фактури и ведомости. Когато се казва, че някоя част от проекта може да не бъде доказвана, както е в случая със собственото финансиране, това обаче не бива да успокоява. Чиновниците от Европа си запазват правото да извършват проверки във всеки един момент на каквато част поискат от проекта, може и на целия. Затова никой не бива да се успокоява и документите трябва да бъдат приготвяни внимателно и според всички изисквания, напомнят експерти.
Как се кандидатства
Проектите по програма "Хоризонт 2020" се подготвят и оценяват в три фази. Писането на проекта е максимално опростено и улеснено, пише се не по схема, а с по-голяма свобода. Няма строго попълване на формуляри и задължителна терминология, както и безсмислени обяснения и купища документи.
ПЪРВАТА ФАЗА включва изготвянето на бизнес обосновка на проекта. Преди това обаче се прави предпроектна оценка. Бизнес обосновката не трябва да е повече от 10 страници и в нея се обясняват техническите и пазарните възможности на стоката, услугата или производството. Пак ще напомним, че то трябва да е свързано с иновативни процеси и технологично развитие, да предлага нещо ново, не е задължително да е свързано с кой знае какви космически или високотехнологични продукти. В десетте страници се прави оценка на техническата приложимост и пазарния потенциал на новата (новите) идеи. За препоръчване е проектът да е с европейска перспектива, която може да се развие и разшири във времето. На това се гледа с много добро око от оценяващите. Обикновено оценката на тази фаза е максимум шест месеца, т. е. след този срок вече се знае дали проектът преминава на по-висока фаза, или ще бъде върнат за преработка. Тук се кандидатства и за сумата от 50 хил. евро.
ВТОРАТА ФАЗА - демонстриране на идеята, само при положение, че е приета обосновката, т.е. премината е успешно първата фаза. Представя се демонстрационен модел, придружен от бизнес план в 30 страници. В ЕК не броят страниците, а гледат какво съдържат. Затова трябва да се изложи идеята максимално конкретно, казва един от българските предприемачи, които вече кандидатстват по програмата. В тази фаза авторът на проекта може да се обърне към банка за финансиране и/или да си търси съдружници. Тук целта не е да се получат 50 хил. евро, а се отива на финансиране от порядъка на 0,5 - 2,5 млн. евро грант. Сумата се получава чисто, без удръжки, но трябва ясно да се види какво представлява продуктът, той се тества и търпи развитие. На тази фаза дори е възможно продуктът да се пусне на пазара, за да се провери как ще бъде приет, ще има ли успех. Затова фазата е популярна и с названието "За доразработване и тестване на иновацията". Възможно е продуктът да не е приет добре от пазара или даже да не става за него. Ако обаче са спазени всички условия, изхарчената до момента грантова сума от ЕК може и да не се наложи да се връща. Фазата продължава 1-2 години.
ФАЗА ТРИ - при нея не се получават грантове, а се комерсиализира изцяло продуктът, т.е. той придобива окончателния си пазарен вид. ЕК предоставя значителна подкрепа там, където е нужно, най-вече консултира производителя по всички по-слаби места от проекта. При тази фаза се дава възможност да се ползват пари от други програми и фондове - (например KOSME), за рисково финансиране, облекчени гаранции за кредити. Допълнителна подкрепа и партньорство се получават и от Еnterprise Europe Network (EEN) - Европейския иновационен и информационен център към БТПП, който е и един от т.нар. ментори по програмата и има за цел да се включи активно именно в третата й фаза. По желание на предприемачите те могат да се включат с доброволни консултации още в първата фаза - за 3 дни, и във втората - за 12 дни. Фирмите, които са преминали първите две фази, могат да си избират и ментори от ЕС.
Одобрените теми, по които ще работи програмата за 2014 г. и 2015 г. и ще се кандидатства с проекти, са 13 и са много разнообразни. Сред тях са високорискови иновации в сферата на ИКТ, нанотехнологии, космически изследвания, клинични изследвания, устойчиво производство и преработка на храни и др. През годината се правят четири приема на проекти - през март, юни, септември и декември.
Всички подробности за кандидатстване по програмата могат да се видят на страницата й към Европейската комисия. Достатъчно е да се изпише "horizon2020", за да се появи пълната информация.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com