Увеличава се броят на спящите фирми, които не развиват дейност
Българският бизнес ограничава взимането на нови заеми, а разчита предимно на парите от ЕС за реализация на проектите си. Кредитирането в България стагнира и трябва да се насърчи развитието му, се посочва в доклад на ICAP, който беше представен от главния мениджър на компанията Никитас Константелос. В момента задлъжнялостта на фирмите е 11% от БВП. Делът на лошите кредити е 15% от всички отпуснати. Добрата новина за България е, че безработицата е намаляла до 8,6%. Предвижда се през 2017 г. да достигне 7,5%. В същото време делът на държавните поръчки е паднал от 2,7% от БВП през 2015 г., на 2% през 2016 г.
Голям е броят на неактивните фирми у нас и непрекъснато се увеличава. Регистрираните неактивни фирми в страната наброяват над 50 хил. и продължават да нарастват. Все пак сега са по-малко - през 2011 г. са регистрирани 11 хил. нови неактивни дружества само за 12 месеца. Обикновено от тях фалират около хиляда годишно.
Основен двигател за растежа на България са парите от оперативните програми на ЕС, които са средно около 3% от БВП. Това не е добър знак за икономиката ни, защото тези пари би трябвало само да подпомагат развитието на страната и да заемат доста по-малък дял в брутния вътрешен продукт, смята Никитас Константелос. Страната заема 38-о място по благоприятна бизнес среда от общо 189 държави, според класация на Световната банка, което е доста добра позиция, заяви той.
Поради кризата има 12% спад в емисиите на ценни книжа в Западна Европа, а за ЮИЕ този процент е 50, каза Лукас Олжевски, шеф в Стандард енд Пуърс за ЦИЕ, Турция и Гърция. Засега компаниите договарят добри условия за кредитиране с банките, но това няма да продължи безкрайно, смята той. Най-голям риск във финансовите взаимоотношения на бизнеса е отлагането на плащанията, коментира Николай Стоянов, шеф на "Транзакционно банкиране" в Пощенска банка.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com