Работодателите поканиха синдикатите на новия митинг
Искат да спре задължителното изкупуване на ток по преференциални цени
Жалба до Европейската комисия прати заради тока бизнесът у нас. Четирите работодателски организации - КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП, сезират Брюксел, че е нарушено правото на Общността относно държавните помощи. Става дума за изкупуването на електрическата енергия от Националната електрическа компания от двете американски топлоцентрали - "AES Гълъбово" и "Контур Глобал"- Марица-изток 3". Държавата изкупува тока на фиксирани цени, които са по-високи от пазарните заради договор от 2001 г.
Подобни констатации бяха вече установени и от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в нейно решение от 3 юли 2013 г., както и от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (сега КЕВР), която също сезира за държавна помощ Европейската комисия.
Работодателите настояват комисарите от ЕК да установят нарушението, както и да предоставят информация за хода на процедурата по сигнала за същите нарушения, изпратен от КЕВР. Това ще даде възможност българската страна да предовогори условията по изкупуване на тока от двете централи.
Четирите организации, които организират голям протест срещу високите цени на тока за бизнеса на 30 септември в София, искат и въвеждането на мораториум върху задължителното изкупуване на ток по преференциални цени. Той трябва да важи за обекти, които са въведени в експлоатация след 1 октомври 2015 г. Работодателите не пропускат за пореден път да поискат оставката на шефа на КЕВР Иван Иванов.
Четирите организации поканиха официално КНСБ и КТ "Подкрепа" да се включат в протеста срещу високите цени на тока. Заради тях анализ на "Ърнст енд Янг" сочи, че на улицата ще останат близо 107 000 души.
Не се страхувам от новия протест
Делян Добрев
"Не се страхувам от нови фази на протестите, защото през юли се говореше за хиляди нови безработни, увеличаване на цените на стоките в магазините, но видяхте, нищо от това не се случи. Новото решение на регулатора е валидно от август, а сега сме септември. Нито виждаме да се увеличава безработицата. Тя само намалява. Цени също не виждаме да са се увеличили". Така коментира планирания нов протест на 30 септември шефът на енергийната комисия в парламента Делян Добрев по БНР.
Според него най-важната инфраструктура, която предстои да се изгради, е връзката ни с Гърция. Тя ще ни даде достъп до газа от Каспийския регион, който предстои да потече през 2019 г. По думите на Добрев много по-важно е страната ни да осигури алтернативи на руската зависимост. "Виждате, че това се опитваме да правим в последните 5-6 години и с конкурсите, които сме стартирали. Надяваме се, че ще има спечелили фирми, за проучването на двата блока "Терес" и "Силистар" в Черно море, защото няма по-добра алтернатива от собствения добив на газ, обясни Добрев. "Това щяло да гарантира както енергийна независимост, но и ниски цени на газа и ще е стимул не само за енергетиката, но и за икономиката", според депутата.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com