Бизнесът иска още 40 търговски аташета

Бизнесът иска още 40 търговски аташета | StandartNews.com

Държавата ще разчита на публично-частно партньорство за тяхната издръжка

Поне 100 търговски аташета в различни държави по света са необходими, за да се подпомогнат българските компании в намирането на нови пазари и бизнес партньори. Това показва проучване на Министерството на икономиката сред членовете на четирите национално представителни работодателски организации у нас - КРИБ, БСК, БТПП и АИКБ. В момента министерството има 61 дългосрочно командировани в Службите по търговско-икономическите въпроси към българските посолства в 46 държави. Тяхната задача е да съдействат на българските фирми зад граница, както и да привличат чуждестранни инвеститори в нашата страна.

"Представителите на бизнеса дават като цяло добри оценки за работата на търговските ни служби, но препоръчват още по-голяма активност от тяхна страна", каза зам.-министърът на икономиката Любен Петров. Най-много положителни отзиви от бизнеса са получили търговските ни аташета във Франкфурт, Лондон, Стокхолм, Париж, Букурещ и Делхи. В момента в икономическото министерство се прави атестация на тези служители, като за първи път ведомството се допитва и до оценката на бизнеса. Мнението на бизнес организациите е потърсено и за да се види как може да се подобри структурата на търговските ни представителства, за да се прецени къде е необходимо да бъдат открити нови или закрити слабо ефективните служби.

Да се изгради механизъм, чрез който да се определят приоритетите на всеки отделен пазар и оттам да произтичат задачите и изискванията към търговските ни представители - това са препоръчали работодателските организации. Върху тази задача сега работи икономическото министерство. "Търсим възможности за повишаване на експортния ни потенциал на изгубени пазари в Близкия изток, Северна Африка, Азия, бившите съветски републики, където България все още е позната и добре приемана", обясни Любен Петров. Министерството обмисля да открие търговски мисии в Суадитска Арабия, Куба и Мексико. На други места, където има по-оживени делови контакти, пък ще се увеличи броят на търговските представители. "Въпреки че почти винаги става дума за възможности на бюджета, не е нормално Испания да има у нас търговско-икономическо представителство с 8 служители, а България да разчита на един търговски аташе в Мадрид", коментира Петров.

За да се покрият възможно най-много дестинации, но и за да се вмести в свития си бюджет, Министерството на икономиката разчита и на подкрепа на работодателските организации чрез модела на публично-частното партньорство. По този модел вече са изпратени 4 търговски аташета. Голяма част от тяхната издръжка се поема от работодателските организации. Така например БТПП е изпратила търговско аташе в Ереван (Армения), БСК - в Сана (Йемен), а АИКБ - в Хошимин (Виетнам) и Кайро (Египет). Има постъпили предложения чрез публично-частно партньорство да бъдат назначени търговски аташета в Туркменистан, Алжир и Обединени арабски емирства.
В момента България има Служби за търговско-икономически връзки в 46 държави - 21 в Европа, 8 в Източна Европа и Кавказ, а 17 са в Азия, Америка, Близък изток и Северна Африка.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай