БГ работниците са мечта за всеки шейх

Говорите супер английски и не искате много пари, доволни са в Абу Даби

БГ работниците са мечта за всеки шейх | StandartNews.com

Рай насред пустинята - това са Обединените арабски емирства (ОАЕ). Как от шепа пясък се раждат планини от злато? "Стандарт" разкрива рецептата в поредицата "Репортажи от пустинята". И още - как се прави бизнес с шейховете? Защо нашенците са мечта за всеки шеф в емирствата? Наистина ли всички жени в Абу Даби са принцеси? И мираж ли са плажовете на Дубай за българите? Четете само в "Стандарт".


"В Емиратите всеки си знае мястото и получава заплата според възможностите и националността си", казва белгийски компютърен специалист, който живее в Ал Айн от 4 г. На най-ниското ниво са индийците, които работят по строежите и като камериери в хотелите. Следват ги пакистанците, заети на по-висши длъжности в туризма. Продавачите и сервитьорите са филипинци. Гражданите на Шри Ланка и Бангладеш карат таксиметрови коли, а арабите от Северна Африка и Близкия изток работят като преподаватели в училища и университети. Лекарите, ИТ специалистите и всякакви тесни специалисти са европейци. С най-добро око от европейците се гледа на британците, но най-голяма слабост има към американците. Мениджърите обаче са местни.

 

Интервю с генералният ни консул в ОАЕ Ангел Калинов четете ТУК.


По неофициална информация, българите в Обединените арабски емирства (ОАЕ) са 3500 души. По-голямата част от тях работят в местните авиокомпании "Емирейтс" и "Етихад". В емирствата са дошли да търсят по-добър живот около 30 лекари, инженери, както и мениджърски и хотелски състав. Лекарите са особено добре приети. Като цяло обаче на добро отношение се радват почти всички наши сънародници. "Харесват ни, когато спазваме правилата им", казва наш дипломат. "Хората са дошли да работят и се интегрират бързо. Повечето са напуснали България по икономически причини. Тук намират добра реализация, сигурни доходи и нормален начин на живот, а освен това живеят на едно прекрасно място", добавя негов колега. Местните обясняват по друг начин факта, че българите са желани в емирствата.

 

Европейци сте, образовани сте, говорите английски много по-добре от останалите, а и не искате много пари", казват те.

 

Макар че броят на българите в емирствата е внушителен, за класическа общност зад граница не може да се говори. Има постоянно текучество, тъй като по-голямата част работят от 3 до 5 г. Малцина остават по 10 г., а поради липсата на пенсионна система желаещи да прекарат старините си в емирствата няма.

 

Постоянно пребиваващите в ОАЕ българи не създават ядове в страната, уверява наш дипломат. "Проблеми създават някои туристи, които забравят, че са в мюсюлманска държава, колкото и либерална да е тя. Някои дори се осмеляват да сядат пили зад волана", добавя дипломатът.

 

Изненадващо Христо Стоичков не е визитката ни в ОАЕ. Най-известните наши сънародници са художник и петобоец. Школата на петобоеца Михаил Кузев съществува в страната от повече от 10 г. В нея работи и сестра му Мария Кузева, която също е републикански шампион, както и треньорът Димитър Кестенов.

 

"Нашият художник Камен Бонев е много добре приет тук. Миналата година получи награда на публиката в емирството Рас ал Хайма. Работи в Дубай, Абу Даби и Европа. Много голям патриот е и един от малкото художници в света, който е рисувал картина на живо за 7 минути, при това - много атрактивно", казва с гордост генералният ни консул.

 

Стюардесите тръгват от 800 евро на месец

 

Над 400 българи работят в "Емирейтс", която бе обявена за най-добрата авиокомпания в света за миналата година. Наши пилоти, стюарди, стюардеси, инженери и наземен персонал започват работа първоначално с 3-годишна виза, като договорът може да бъде продължен. "Основната ни заплата е 800 евро, но летателните часове се заплащат допълнително. Получаваме допълнителни пари, ако работим в първа или бизнес класа. Освен това ни се полагат командировъчни при дълги полети, както и процент от продажбите на борда", споделя наша стюардеса. Като сериозна компания "Емирейтс" поема разходите, настанява своите служители, транспортът до летището им е осигурен, а униформите им се перат в специална пералня. Веднъж в годината им се полага безплатен билет до родината. Иначе ползват 90% намаление на билетите, което е валидно и за роднините им. "Емирейтс" предлага добри условия, но и търси качество в работата и всеки път преди полет напомня на своите служители, че работят в най-добрата авиокомпания в света.

 

Неделно училище е БГ оазис в Дубай


Всеки петък и събота, когато е уикендът в ОАЕ, генералното консулство на България в Дубай променя предназначението си и се превръща в школо. Неделното училище "Българче" е регистрирано първоначално през 2007 г., но отваря врати година по-късно. "От самото начало работи към консулството, тъй като в ОАЕ няма регистрирана организация на българите с културно-образователна цел", уточнява генералният ни консул Ангел Калинов. В края на миналата учебна година учениците са били 40. Днес са 33. Най-малките са 5-годишни, а най-голямата ученичка е в 9-и клас. 80% от децата са до втори клас. Занятията започват в 9 и продължават до 16 ч, като спазват адаптивните учебни програми. Специализирани школи няма, тъй като помещенията не го позволяват. "Условията са полеви. По-малките учат в кухнята. По-големите в приемната", добавя генералният консул. Учителките са две и са постоянно пребиваващи в Дубай.

 

По думите на нашия дипломат, малка част от българите в емирствата водят децата си в неделното училище. Някои от тях не искат да разкъсват уикенда си, други пък считат таксата за излишен разход. За голяма част пък генералното консулство е далече, тъй като близо 1000 наши сънародници живеят в Абу Даби. "Въпреки разстоянието миналата седмица едно семейство от Абу Даби записа детето си в шести клас", казва с усмивка генералният консул.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай