Над 350 служители ще отпаднат от държавния карго жп превозвач до края на годината
"БДЖ-Товарни превози" ще започне да транспортира тежкотоварни автомобили с влакове съвместно с най-новия жп превозвач у нас - пловдивската PIMK Rail. Това съобщи Любомир Илиев, управител на "БДЖ-Товарни превози". Сериозно обмисляме да развиваме интермодалния транспорт, обясни Илиев. Ние си партнираме с PIMK Rail и ще бъдем конкуренция основно на DB Schenker, коментира Любомир Илиев и обясни:
"Става въпрос за превоз на непридружавани полуремаркета. Камионите ще превозват стоки от Иран и Турция до Пловдив. Там полуремаркетата ще бъдат откачвани от влекачите и качвани на нископодови жп платформи, за да пътуват по релси до Любляна. От словенската столица те ще бъдат поемани от други влекачи и превозвани до крайните клиенти в Централна и Западна Европа. В обратна посока товарите в непридружавани полуремаркета ще пътуват с влак от Любляна до Пловдив и оттам - по шосе, до Турция и Иран".
Ние нямаме нископодови жп платформи, но PIMK Rail скоро ще имат, каза Любомир Илиев. До края на юли се очаква пловдивската компания да получи европейско финансиране и да плати на жп завода в гр. Септември за построяването на 36 нископодови жп платформи за превоз на полуремаркета, с които ще бъдат сформирани две композиции, обясни Илиев. Превозите ще се осъществяват от новия интермодален терминал в Пловдив, за който PIMK ще кандидатства за концесионер. Терминалът се изгражда с 13,94 млн. лв. европейско финансиране и ще бъде открит през декември тази година.
PIMK Rail вече закупи един модерен електровоз Siemens Vectron, за който и "Стандарт" писа. Според изявления от ръководството на компанията, тя ще закупи още един. Те обаче няма да са достатъчни, поради което ще си сътрудничим в интермодалните превози, като осигуряваме локомотиви, коментира Илиев.
На въпроса защо няма кандидати за "БДЖ-Товарни превози", което провали и третия опит за приватизация на дружеството, Любомир Илиев обясни, че вече всеки жп превозвач, ако има европейски лиценз "А", в България трябва да кандидатства само за лиценз "В" (б.а. - за безопасност), който може да му бъде издаден за 6 месеца и срещу неголяма държавна такса. Така той веднага започва да извършва превози, каза Илиев и допълни, че и в момента има няколко жп превозвача, които кандидатстват за лицензи. При това положение защо някой да купува компания със задължения, отговаря реторично управителят Любомир Илиев.
До края на годината у нас ще има 14-15 жп превозвача, които за един пазар, който от години е застинал на 13-14 млн. тона товари годишно, са твърде много, коментира Илиев. Пазарът е малък, а товарите само се преразпределят, като всеки иска да отмъкне от нас, обясни Илиев. В същото време автомобилният транспорт всяка година отчита ръст на товарите от 10-15 на сто.
След като няма кандидат-купувачи, остава компанията "БДЖ-Товарни превози" да бъде оздравена. Ние винаги сме имали план за оздравяване и стриктно го изпълняваме, така че нов няма да правим, обясни Любомир Илиев. След като излезе отчетът и за май - само ще му направим актуализация, посочи той. В началото на август Фериботният комплекс във Варна ще премине към ДП "Пристанищна инфраструктура", а заедно с него - и около 170 служители на компанията. Сега в "БДЖ-Товарни превози" работят 3150 души. След прехвърлянето на фериботния комплекс, пенсионирането на над 100 души и преминаването на някои маневристи към жп компанията на бизнесмена Христо Ковачки, към края на годината в държавния жп карго превозвач ще останат не повече от 2800 души. Въпреки това в "БДЖ-Товарни превози" остава с 3 пъти повече служители над добрите жп компании в Европа, посочи Илиев и допълни: "За сравнение в "Българска железопътна компания" работят 0,25 души на влаккилометър, а при нас са 0,75. Така че борбата за оздравяване на "БДЖ-Товарни превози" няма да е никак лесна", завършва управителят на компанията Любомир Илиев.
Все още возят 35% от товарите на Ковачки
През 2014 г. "БДЖ-Товарни превози" са превозили 8,74 млн. тона товари, а през 2015 - 8,316 млн. тона. Причината за спада е фактът, че новият жп превозвач на бизнесмена Христо Ковачки "ТБД - Товарни превози", от септември 2015 г. започна да вози въглищата от мините към ТЕЦ-ете му, с което "отхапа" от БДЖ 663 хил. тона товари. През първите четири месеца на 2015 г. компанията е превозила 2,5 млн. тона товари, а до края на април 2016 г. - с 0,5 млн. тона по-малко.
Само от превозвача на Ковачки до края на април сме загубили 402 хил. тона, обясни управителят на "БДЖ-Товарни превози" Любомир Илиев. Май беше добър, така че ще наваксаме разликата, но данните ще излязат на 21 юни, посочи Илиев.
Въпреки че Христо Ковачки започна да вози сам въглищата си, той все още остава най-големият клиент на "БДЖ-Товарни превози", обясни Илиев. Всяка година мините на Ковачки осигуряваха на "БДЖ-Товарни превози" между 3,6 и 4 млн. т въглища, което на практика е 50% от товарите на държавния карго жп превозвач през последните години. И сега 35% от товарите на компанията се осигуряват от мините на Ковачки.
До края на годината "ТБД - Товарни превози" няма да успее да поеме всичките въглища от мините, така че ние ще продължим да возим около 1/3 от товарите на Ковачки, обясни Илиев.
Ковачки вече драстично е намалил задълженията си към "БДЖ-Товарни превози", похвали се още Илиев. От октомври 2014 г. досега задълженията му намаляха от близо 13 млн. лв. до под 5 млн. лв. Предстои да подпишем още един договор, така че до края на годината и останалите около 3 млн. лв. просрочия ще бъдат изплатени и ще останат само текущите задължения, каза управителят на "БДЖ-Товарни превози" Любомир Илиев.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com