София. Икономиката излиза от кризата и бележи ръст от 0,8% през третото тримесечие на годината спрямо същия период на миналата, обявиха от Националния статистически институт. Това е най-високият ръст на БВП от повече от година насам. През последните 10 тримесечия ръстът на икономиката постоянно затихваше, като през последните четири БВП нарасна съответно с 0,7%, 0,6%, 0,4% и 0,2%. На този фон ръстът от 0,8% изглежда доста оптимистичен. Спрямо предходното тримесечие ръстът на БВП за периода юли-септември е с 0,6%. Този резултат се постига, след като преди това имаше четири поредни тримесечия лазене по дъното с ръст от 0,1% и дори едно тримесечие със спад от 0,1%. Отчетеният годишен ръст на БВП нарежда България в по-предните редици сред страните от ЕС. По-голям ръст на икономиката имат Румъния (+4,1%), Латвия (+3,9%), Литва (+2,2%), Полша (+1,7%) и Унгария (+1,6%). Но доста по-зле се представят Кипър (-5,7%), Италия (-1,9%), Чехия (-1,6%) и Испания (-1,2%). През третото тримесечие БВП на страната достига 21,21 млрд. лв. Ускоряването на ръста на БВП се дължи най-вече на услугите, където се отчита годишен ръст с 1% (при 0,7% за предходното тримесечие). Индустрията бележи ръст с 0,8% (0,7% за предходното тримесечие), а аграрният сектор нараства с 3,4% (при 6,2% за второто тримесечие).
Ръст на БВП за III тримесечие (спрямо предходното тримесечие) по данни на Евростат
ЕС: 0,2%
България: 0,6%
Чехия: -0,5%
Германия: 0,3%
Естония: 0,4%
Испания: 0,1%
Кипър: -0,8%
Франция: -0,1%
Италия: -0,1%
Унгария: 0,8%
Полша: 0,6%
Румъния: 1,6%
Безработицата расте
Над 411 хил. са безработните през третото тримесечие на годината, обявиха от НСИ. Броят им се увеличава с 18,4 хил. спрямо същия период на миналата година. Така безработицата нараства с 0,5 процентни пункта до 12%. Увеличението на безработицата през посочения период засяга само жените. Отделно от безработните има и 192 хил. души, които са обезкуражени и не си търсят работа, защото не вярват, че ще си намерят.
Броят на заетите граждани през 3-ото тримесечие на годината е 3,013 млн. души. Спрямо същия период на 2008 г. (годината преди световната криза да застигне и България) броят на хората с работа е намалял с 405 хил. Спрямо второто тримесечие на настоящата година обаче броят на работещите граждани се увеличава с над 70 хил. Традиционно през третото тримесечие на годината има ръст на заетите основно зарази сезонната работа. През последните месеци обаче вече се забелязва по-осезаем ръст на икономиката и на потреблението. Ако това възстановяване на икономиката продължи с устойчиви темпове, ще трябва да минат поне още няколко месеца, преди да се стигне до трайно намаляване на безработицата, коментират икономисти.
Хората се насочват към четири града
Хората се насочват към четири области в страната, за да търсят работа - София, Пловдив, Стара Загора и Шумен. Това са единствените области с положителен прираст на населението в резултат на вътрешната миграция, сочи изследване на Института за пазарна икономика. То прави профил на 28-те области в България. Икономическата криза оказва много по-силен негативен ефект върху пазара на труда в северната част на страната, показва анализът. В края на 2012 г. в Северна България се намират петте области, в които заетостта е под 40% - Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Силистра. Тук са и някои от най-бедните области: Търговище, Ловеч и Монтана са единствените три области със среден доход на човек под 3000 лева годишно. Областите Разград и Силистра продължават да са с много лошо социално-икономическо състояние, като през 2013 г. към тях се добавя и Сливен. С много добро социално икономическо състояние може да се похвали само София. Пазарът на труда в Южна България е по-добре балансиран, тъй като там са четири от водещите в икономически план области - София (столица), Пловдив, Стара Загора и Бургас. Очакванията на бизнеса също са за по-бързо възстановяване на заетостта в южната част на страната.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com