България е на крачка от рецесията

ЕС отчете ръст, но родната икономика има спад за първи път от три години

България е на крачка от рецесията | StandartNews.com

София. Българската икономика е на крачка от рецесията. БВП на страната намалява с 0,1% през второто тримесечие на годината спрямо първото, сочат експресните данни на Националния статистически институт. Въпреки че през последните три години икономиката на страната върви напред с много бавни темпове, спад не беше отчитан.

Сега обаче има спад след четири поредни тримесечия лазене по дъното с минимален ръст на БВП от 0,1%. Така се нарушава традицията от последните години България да се представя по-добре от повечето страни в Европа.

Европейският съюз вече излиза от рецесията като за второто тримесечие постига ръст с 0,3%. Освен нас спад на икономиката спрямо предходното тримесечие отчитат само Кипър (-1,4%), Италия (-0,2%), Холандия (-0,2%), Испания (-0,1%) и Швеция (-0,1%). За някои страни в ЕС, сред които е и Гърция, все още няма данни. Явно икономическите проблеми в света ни достигат със забавяне във времето. Така беше и при началото на кризата, която ни удари през 2009 г. - доста след старта й в САЩ и прехвърлянето й в Европа.

От представянето на икономиката на страната през третото тримесечие зависи дали ще изпаднем в рецесия, или ще си останем просто в стагнация. Спадът на икономиката през второто тримесечие се дължи на аграрния сектор, който традиционно се представя добре, но сега намалява с 1,2% спрямо първото тримесечие. Индустрията и услугите отчитат минимален ръст от 0,1% и 0,2%.

БВП на страната през второто тримесечие е на стойност 19,321 млрд. лв., сочат данните на НСИ. Спрямо същия период на миналата година ръстът на БВП се забавя до 0,2%, след като през предходните четири тримесечия ръстът беше с 0,8%, 0,7%, 0,6% и 0,4%. На годишна база ръст отчитат аграрният сектор и услугите съответно с 2,7% и 0,5%, докато индустрията пада с 0,3%. Индивидуалното потребления бележи спад с 1,3%.

Ръст на БВП (за II тримесечие на годишна база)

ЕС -0,2%
България 0,2%
Чехия -1,2%
Германия 0,5%
Естония 1,4%
Гърция -4,6%
Испания -1,7%
Франция 0,3%
Италия -2%
Кипър -5,2%
Латвия 4,3%
Литва 4,1%
Полша 1,1%
Румъния 1,2%

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай