Българите купуват злато като луди. Само две държави са преди нас

Колкото повече инвестиционното злаго расте, толкова по-слаба е икономиката

Българите купуват злато като луди.  Само две държави са преди нас | StandartNews.com

Цената на златото бележи рекорди през последните месеци, което не е само финансов феномен, но и индикатор за състоянието на глобалната икономика. Според анализатори, поскъпването на благородния метал е отражение на забавяне в икономическия растеж, което може да доведе до намаление на лихвените проценти до края на годината.

Инвестиционният анализатор Здравко Пиринлиев твърди, че рекордното поскъпване на златото е заради геополитическото напрежение и забавянето на американската икономика. „Ако този тренд продължи, това ще натиска Федералния резерв да сваля лихвените проценти. Трендът в Европа е такъв, какъвто е в Америка, а именно да се свалят лихвените проценти“, коментира Пиринлиев.

Според други експерти високата цена на златото не е резултат от поскъпването на самия метал, а от обезценяването на валутите, в които той се оценява. Макс Баклаян, изпълнителен директор на компания за инвестиционно злато, обяснява, че непрекъснатото печатане на необезпечена валута води до инфлация, а златото е барометър за нейното наличие.

Така цената на златото става пряк индикатор за състоянието на икономиката. Според анализа на експертите, колкото по-висока е цената на златото, толкова по-нездрава е икономиката. Това кара много инвеститори да се притесняват от възможността за рецесия или други турбулентни процеси на пазара.

Интересното е, че през първото тримесечие на 2024 година централните банки са закупили близо 290 тона инвестиционно злато. Това е важен сигнал, тъй като показва, че дори централните банки предпочитат златото пред валути като еврото. За първи път златото надминава еврото като актив, който се държи на баланс от централните банки.

2024-та е първата година, в която златото задминава еврото по големина актив, който се държи на баланс на централите банки. Реално централните банкери казват, че вярват на злато повече отколкото на еврото, коментират специалисти.

Интересът към инвестиционно злато расте и в България. Според данни, България се нарежда на трето място в Европа след Германия и Полша по количество злато, закупено на глава от населението спрямо брутния вътрешен продукт. През първото полугодие на 2024 година продажбите на инвестиционно злато в страната са се увеличили с 10% спрямо същия период на миналата година.

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай