Археологическите открития от 2000 г. насам наистина бяха доста значителни и са значителни в нашата наука. Но не е достатъчно само да се направи откритието. Много е важно то да се превърне в туристическа атракция, т.е. да започне да носи пари грубо казано на държавата и на общините.
В това отношение само преди десетина години ние нямахме никакъв опит. Но от 2004-2005 г. ние учените, общините и държавата натрупахме доста опит в развитието на културния туризъм. Достатъчно е да се погледнат проектите, които бяха реализирани през последните години, които превръщат откритията в туристически атракции. Мога да спомена някои от най-важните, тъй като те са десетки. Със средства главно на ЕС са направени и се правят такива важни археологически паметници като Перперикон, Татул, гробницата и крепостта при село Мезек, античният Хисар, Велики Преслав и много други. Говорим за милиони средства, които бяха налети в тях. Но това нямаше да се случи без работата на археолозите. Защото няма как да бъде убедена нито обществеността, нито инвеститорите, че могат да се дават средства просто защото някой археолог го иска. Трябва да има реален туристически поток, интерес от обществото, за да се печелят проекти и да се намерят средства.
В този смисъл двете групи са неразривно свързани и неотменими една от друга. Сред откритията на новото хилядолетие са тези на покойния Георги Китов - като Старосел, Александровската гробница край Хасково, много гробници в Долината на тракийските царе. Мисля, че ние с него в голяма степен сложихме основите на културния туризъм чрез този голям интерес към археологията, който се създаде. Много мои колеги също допринесоха много с активна реклама за популяризиране на своята дейност. През последните години бяха открити неща като златното съкровище от Свещари, резиденцията в Кози грамади, големи открития в старите български столици. Последните 15 години бяха много важни за българската археология. През това време се промени и отношението към археологическото откритие - то вече не е самоцел, както беше преди или чисто академично занимание. А е свързано с превръщането на археологическата наука в икономика.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com