Ваканционният пазар на морето се движи от българите
Пазарът на ваканционни имоти по Южното ни Черноморие се раздвижи. Това се дължи на англичаните, които имат имоти в страната и в момента продават. Първо, те продават защото решението за излизане на Великобритания от ЕС (Брекзит), би им създало проблем да стопанисват имотите си в България. И второ - заради курсовите разлики. Паундът доста падна спрямо еврото. Когато тук цените са в евро, излиза много по-изгодно за тях да продават и дори малко да намалят цената. Именно затова някои ваканционни имоти, които се продават от англичани, са с по-ниски цени. Това обясни пред "Стандарт" Илиана Василева, зам.-председател на "Сдружение брокери на имоти".
Прогнозите, че това лято руските купувачи ще се завърнат и ще купуват ваканционни имоти, по-скоро не излязоха верни. "Върнаха се руските туристи от гледна точка на това, че Турция е затворена дестинация за туризъм, но ръстът на купувачи и инвеститори от Русия не е голям, както беше през предишните години", каза Илиана Василева.
"За съжаление, руските купувачи не се завърнаха по родното Черноморие", коментира и Стефка Томова от имотна агенция "Явлена". Повечето руснаци дори продават имотите си. "Купуват тези, които са с постоянно пребиваване тук. Например, ако са си купили нещо в Слънчев бряг и искат да дойдат в по-голям град, да отидат в Бургас или Поморие. Местят се от ваканционния тип към имот, който е с жилищно предназначение", обясни Стефка Томова. По думите й и от българите има интерес към ваканционните имоти. Като през миналото лято, така и сега основно те движат пазара.
За първи път от доста време насам се усеща търсене на къщи и вили около София. През предишните години на застой на пазара, този тип имоти не се търсеха често. Хората, които имаха възможност да купуват жилище, търсеха по-скоро апартаменти. Те бързо се дават под наем, бързо се препродават. Докато ваканционният имот или селската къща се използват най-вече за уикенда и ваканции, те са като екстра, бонус за едно семейство, коментираха брокери за "Стандарт". Илиана Василева каза, че има хора на пазара, които търсят парцели или къщи за целогодишно живеене в околностите на София. "Това е нова тенденция, защото през последните 5 години това го нямаше. Хората искат да се изнесат, да живеят целогодишно в къща в околностите на столицата. Новата тенденция е да се търсят парцели, които да се застроят", коментира Илиана Василева.
Все по-често купуват апартаменти в строеж
Завръща се интересът към покупката на жилища в строеж както за собствено ползване, така и с цел инвестиция. Тенденцията се забелязва най-вече в София и другите големи градове Пловдив, Варна и Бургас. Постепенно обаче се наблюдава активизиране на пазара на жилища "на зелено" и в някои от областните градове като Благоевград, Велико Търново, Стара Загора и др. Причините за този интерес са недостигът на качествени имоти ново строителство и ниските лихви по депозитите.
Голям процент от новопостроените жилищата се реализират директно от инвеститора и дори не успяват да стигнат до агенциите за недвижими имоти. Търсещите жилище използват възможността да изберат разположението на апартамента си от гледна точка на изложение и етаж, и правят промени в жилището по време на самия строеж. Това е и основното предимство на сделките "на зелено" - купувачите участват активно в проектирането на вътрешното разпределение на жилищата.
От различни имотни агенции съобщават, че от началото на годината между 20% и 50% от продажбите в София са в комплекси в процес на строителство. Забелязва се, че цените на имотите "на зелено" догонват цените на вече завършените жилища и на имотите старо строителство като няма такива големи отстъпки, каквито се даваха преди време. Това може да се обясни с дисбаланса между търсене и предлагане.
През миналата 2015 г. се засили реализацията на нови проекти с финансиране от банките, а много от купувачите на имоти "на зелено" си осигуряват кредит от банката, която финансира инвеститора, при по-добри условия. Банковото финансиране за купувачите влиза при издаване на Акт 14 за сградата - т.е. завършен груб строеж. Най-често банките отпускат около половината от необходимата сума за покупка на имота. Но хората с по-високи доходи могат да разчитат и на кредит, който покрива по-голяма част от цената на имота.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com