София. Всичко може да понесе икономиката, но нови избори ще бъдат на цената на обедняването на хората. Това заяви финансистът Красимир Ангарски пред БНР.
Служебното правителство не започна подготовката на законите и програмите за развитието на икономиката, а те само допринесоха за неубеденост в провеждане на изборите, допълни той.
По думите му изоставането на България в икономиката продължава. „Новото правителство, каквото и да е то, трябва много бързо да навакса".
Трябва да се вземат абсолютно извънредни мерки за приходите като следваща стъпка. Първата задача на новото правителство е да започне регулацията на монополите, и да им се каже отсега, че до края на годината няма да има никакво увеличение на цените, категоричен бе Ангарски.
Той допълни: „На второ място – извънредни мерки за увеличаване на приходите, най-вече митниците – там може би в момента е най-големият хаос. Там трябва да има и граждански контрол и да се разбере какво става там. Следват мерки за ограничаване на "луксозните разходи" от бюджета, трябва да се прегледа целия бюджет, за да се компенсират най-бедните, за да се увеличат доходите до края на годината. На следващо място е малкият и среден бизнес."
Според финансистът който посегне на валутния борд, ще си отиде веднага, защото ще настъпи хаос. „Хората няма да позволят този хаос и няма да е така лесно един парламент да го променя нещо", поясни е Ангарски.
За икономическата ситуация в Европа финансистът изказа мнение: Не съм оптимист, че ще се тръгне към излизане от кризата. Напротив. Щом и във Франция вече се очаква да се задълбочи кризата, трябва да мислим как да оцеляваме и как да се развиваме в условията на задълбочаваща се криза в ЕС.
Според него методът на икономиите вече се е изчерпал като възможност: В ЕС не са си създали органи, които да наблюдават и да взимат решения. Едва сега се появява предложение за икономическо правителство в рамките на ЕС. Те нямат и контролни органи.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com