Американска търговска камара в България (АТК) и Британско-българска търговска камара (ББТК) проведоха съвместна бизнес-закуска със свои членове, на които основни гости бяха министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на БНБ Димитър Радев. Събитието, озаглавено „Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика“, бе шанс за дискусия за членовете на двете бизнес асоциации да коментират с властта най-важните въпроси на икономическото бъдеще.
Цел на събитието бе да се види как националните политики и тези на Европейския съюз ще благоприятстват ускоряването на конкурентоспособността на нашата икономика като част от общия европейски и световните пазари. Членовете на двете организации искаха да узнаят повече за посоката и погледа на правителството, изразено от финансовия министър, и оценката за макрорамката от страна на БНБ по отношение на еврозоната, драстично променената политика на налагане на мита от страна на САЩ и начините за адаптиране на България в този нов световен икономически ред.
Представители на бизнеса обсъдиха с двамата гости и политиката за по-ефективно здравеопазване, фокусирано върху отделния човек, образованието и развитието на таланти, както и различни аспекти на конкурентоспособността и начините за издръжливост и адаптивност на българската икономика в новия икономически контекст.
Основен спонсор на събитието бе VISA, а като партньори се включиха „Кредисимо“, „Хюлет Пакард Ентерпрайс“ оперирано от „Селекциум“, Ай Ен Джи Банк и „Топ Хоспитал Сървис“.
В обръщения при откриването на форума Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на АТК, и Десислава Митева, изпълнителен директор на ББТК, очертаха това, от което чуждият бизнес се интересува най-много по отношение на икономическото настояще и бъдеще на България.
„Темите за Бюджет 2025, за регулациите във финансовия сектор и за стимулите в икономиката ни са част от обширната тема за конкурентоспособността на Европа и на България. Бизнесът винаги е апелирал за политическа стабилност – затова и приемането ни в Шенген, в еврозоната, в ОИСР, както и за стратегическото ни позициониране като надеждна страна-членка на ЕС и на НАТО – са част от характеристиките на тази стабилност и са част от програмата на правителството. Затова и то има нашата подкрепа“, каза Михайлов.
„Наред с това нашият призив е правителството да има още по-активна роля в различните формати на диалог в ЕС, както и очакваме рестартиране на Стратегическия диалог САЩ-България, за да позиционираме нашата страна и икономика в променящия се нов световен търговски ред“, допълни той.
„Стабилната и предвидима фискална политика и регулации в България са от изключителна важност за членовете на Британско-българската търговска камара и за целия бизнес в страната в последния етап от присъединяването на България към еврозоната. Ето защо нашите усилия са за предоставяне на максимално много и детайлна информация, която да помогне на бизнеса в този преходен период. Вярваме, че сега разместват световните икономически връзки, и това е подходящ момент за България да спечели ново място на глобалната сцена “, подчерта Десислава Митева.
Финансовият министър Теменужка Петкова се обърна към участниците, като припомни, че страната ни е покрила всички критерии за членство в еврозоната и очаква изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка. „Надяваме се те да бъдат положителни като заключение и да дадат възможност от 1 януари 2026 г. България да заеме своето достойно място в еврозоната, защото изминахме дълъг път“, заяви тя.
Петкова постави акцент върху голямата по обем техническа работа, която е извършена, за да може администрацията да изпълни своите ангажименти във връзка с въвеждането на единната европейска валута. Министърката допълни, че една от основните задачи пред правителството и основен приоритет е връщането на стабилността и устойчивостта на публичните финанси на България и борбата със сивата икономика.
“Добрата новина за България е, че в подобна сложна глобална среда макроикономическата позиция на страната е стабилна. Икономическата активност в страната се очаква да остане устойчиво на положителна територия. Банковият сектор е със солидни показатели – както по отношение на капиталова адекватност, така и по отношение на ликвидност и рентабилност – като тези показатели остават над средните за ЕС. Фискалната позиция на страната от гледна точка на дълг към БВП също така продължава да бъде една от най-силните в ЕС. Същевременно е необходимо да възстановим контрола върху годишните бюджети, включително чрез изграждане на експлицитни и имплицитни буфери”, подчерта в изказването си управителят на БНБ Димитър Радев.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com