София. През 2013 г., 44% от посещаващите често заведения не подкрепят тоталната забрана за тютюнопушене на обществени места, като смятат, че предишните ограничения са били достатъчни.
Според проучване, проведено от агенция за маркетингови изследвания Ноема, направено през 2013 г въведената от средата на миналата година пълна забрана за тютюнопушене се е отразила предимно на пушачите, но не по отношение на навиците им на пушене, а по-скоро във връзка с честотата на посещаване и прекарваното време в заведенията.
Направеният извод се потвърждава и от анализа по честота на посещаване на заведения – честите посетители започват да ходят по-рядко и да стоят по-малко, а делът на редките посетители, които са започнали да ходят по-често, не е в състояние да компенсира тази тенденция. При пушачите около една трета посочват, че се отказват често от посещение, защото те или техен познат иска да пуши докато са заедно. При непушачите делът им е значително по-малък – 8%.
Заведенията за хранене и развлечения формират клиентите си на случаен принцип. Техните обороти се определят от относително случайно краткотрайно пребиваване на клиента. В страните, в които е въведена тотална забрана за тютюнопушене в заведенията, се доказва, че в огромния си процент клиентите свързват консумацията в заведенията с употребата на цигари.
Като се отчете, че това обикновено са клиенти, които се задържат доста по-дълго по масите и поръчват доста повече от непушачите, следователно обявеното от ресторантьорите намаление с около 50% на оборотите е повече от закономерно. Според изследване, направено в американския щат Мейн, пушачите харчат за посещения на ресторанти и барове средно с почти 50% повече от непушачите.
Липсата на спад при оборота на българския бизнес през лятото на 2012 г., когато беше въведено ограничението, не означава, че няма проблеми в бъдеще. Всъщност, липсата на отражение на забраната върху оборотите може да бъде лесно обяснена с факта, че през летния сезон дейността на ресторантите се извършва на открито, където ограничение за пушенето няма.
След края на летния сезон оборотите на голяма част от обектите в ресторантьорския сектор намаляха от 50% до 70%, а във вътрешността на страната до 90%. Резултатите от това са: намаляване на постъпления към държавата под формата на данъци, закрити работни места, проблеми при изплащане на кредити, данъци, осигуровки, заплати, разплащане с доставчици и пр. По данни на НСИ наетите по трудов договор в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство" в периода от м. юли до м. септември 2012 г. са с 20 хиляди души по-малко. Друга немалка част от заетите в сектора са в принудителен неплатен отпуск.
По експертни разчети икономическите ефекти от забраната ще се изразят в над 12 млн. лв. по-малко приходи от осигуровки, над 60 млн.лв. по-малко приходи от ДДС, над 144 млн.лв. по-малко приходи от данък „печалба", или общо 216 млн.лв., без да се отчитат косвените ефекти за други икономически сектори, свързани със сектор „Ресторантьорство", както и ефектите върху социалните плащания и обезщетенията при безработица.
Не бива да се пропуска фактът, че по линията на технологичните връзки, стагнацията в ХоРеКа сектора се отразява негативно и на други сектори на икономиката, като транспорт, производство и търговия с оборудване, храни, консумативи, реклама и др. От справки, предоставени от най-големите производители и дистрибутори на безалкохолни напитки, бира, алкохол, кафе, хранителни продукти и други продукти, съпътстващи ХоРеКа бранша, е видно, че общият спад при тях е от 27 до 34 %. Същевремено приходите от акциз на цигари по данни на митниците се увеличава с 8% , което категорично доказва, че хората бойкотират тази забрана. Увеличава като цяло консумацията и тютюнопушенето в домашни условия.
Информация за последствията от забраните може да се получи от страните, които имат по-дълъг опит с тях. В периода 1980-2006 г. скоростта на затваряне на типичните английски пъбове е била средно 0,65% годишно. След въвеждането на забраната през 2007 г. тя скача на 2,8%. В годината на въвеждане на забраната 1409 пъба са затворили при предварителни очаквания за затваряне на 369 пъба. Данните се потвърждават и от изследване на консултантската компания PricewaterhouseCoopers, което предвижда 6000 пъба да затворят в периода 2008-2012 г.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com