България слиза от 55-о на 60-о място в света по икономическата свобода според индекса, съставян от американската консервативна фондация "Херитидж" и в."Уолстрийт джърнъл".
Страната ни е на 28-о място в Европа и европейските републики от бившия СССР. Това поставя страната в категорията на "умерено свободните".
Сред положителните промени, отбелязани от авторите на доклада, са посочени по-доброто управление на публичните финанси и ефективността на регулаторите. Остава обаче видимата тревога от корупцията и защитата на имуществените права.
Шест държави от ЕС са с по-слаб резултат: Румъния, Португалия, Франция, Италия, Словения Хърватия. Но има и държави извън Европейското икономическо пространство, които са икономически по-свободни от България - Албания, Македония.
България отстъпи в Индекса за икономическа свобода
"Политическата нестабилност спъва икономическите реформи и усилията за намаляване на корупцията в публичния сектор" пише в частта за България. В секцията "Върховенство на закона" са направени следните квалификации: "Корупцията остава сериозен проблем. ЕС се намеси няколко пъти през 2014г. заради притеснения за енергийна сделка, проядена от корупция, и рухването на голяма банка - и двете събития са възприемани като резултат от незаконни действия на политическия и икономически елит. Корупцията и неадекватната публична администрация, слабата съдебна система и организираната престъпност продължават да подкопават икономическия просперитет на България. Имуществените права не са добре защитени".
Оценените като положителни събития в регулаторния сектор са представени така: "Започването на бизнес сега изисква по-малко време, премахнати са изискванията за минимален капитал. Регулациите на трудовия пазар са относително гъвкави, но разходите извън заплащането на служителите могат да бъдат тежки. През 2015г. правителството започна да намалява субсидиите за губещия енергиен сектор, в който държавата е основен собственик, като премахна тарифите за нови проекти за възобновяема енергия и реформира енергийния регулатор".
Топ 10 в региона
Индексът е в скоби, 0 единици е най-слаб, 100 е най-силен резултат
1. Швейцария (81)
2. Ирландия (77.3)
3. Естония (77.2)
4. Великобритания (76.4)
5. Дания (75.3)
6. Литва (75.2)
7. Холандия (74.6)
8. Германия (74.4)
9. Люксембург (73.9)
10. Исландия (73.3)
...
28. България (65.9)
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com