50% таван по лихвите за кредити

50% таван по лихвите за кредити | StandartNews.com

София. Таксите за усвояване и управление на потребителския кредит отпадат, но таксата за одобряване остава в сила. Тези изменения в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за потребителския кредит приеха бяха приети на второ четене от депутатите днес. Вносител е Йордан Цонев от ДПС и група народни представители.

Дискусиите по Закона за потребителския кредит продължават вече 6 месеца. "В банковия пазар има жестока конкуренция, като има над 30 банки, но оскъпяването или намаляването на кредита зависи от пазара. Важно е да има яснота между кредитора и кредитополучателя, за да не може кредитора да променя основни клаузи в договора, като лихвите, например", посочи Цонев.

Според промените кредиторът може да събира от потребителя такси и комисиони за допълнителни услуги, свързани с договора за потребителски кредит. Кредиторът не може да изисква заплащане на такси и комисиони за действия, свързани с усвояване и управление на кредита. Кредиторът не може да събира повече от веднъж такса и/или комисиона за едно и също действие. Видът, размерът и действието, за което се събират такси и/или комисиони, трябва да бъдат ясно и точно определени в договора за потребителски кредит.

Предложението на депутата от ГЕРБ Данаил Кирилов да отпаднат таксите за действия, свързани с одобряване, усвояване и управление на кредита, беше отхвърлено.

Около 50,5 % е таванът за лихвите и таксите за всички потребителски кредити, обясни пред журналисти в парламента народният представител на Коалиция за България Георги Кадиев.

Таванът на потребителските кредити, който е равен на всичко лихва плюс всякакви такси по него, не може да надвишава повече от пет пъти законовият лихвен процент. Законовият лихвен процент е определен в закона и в момента е основен лихвен процент плюс 10 %. Основният лихвен процент е около 0,1", обясни Кадиев.

„Това обхваща всички потребителски кредити, включително ипотечни и бързи. До момента имаше разграничение до 400 и над 400 лева – сега го няма. Всички настоящи договори, които не отговарят на този закон, се считат за невалидни. Приехме ако някой е платил след датата на влизане в сила на закона лихви по-големи от законовото ограничение, да му бъдат върнати обратно", заяви Георги Кадиев.

„Банките бяха много против, макар че това реално не ги засяга, защото техните лихвени проценти са далеч под 50. Това засяга тези кожодерски фирми за бързи кредити, които в много чести случаи стигат и до 1200 % или 100 % на месец. Имало е такива случаи, в които взимате 500 лева, след един месец дължите 1000, след една година – 5000. В момента спираме това нещо", посочи Кадиев.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай