250 млн. ни струва поскъпването на тока (ОБЗОР)

250 млн. ни струва поскъпването на тока (ОБЗОР) | StandartNews.com

Част от дефицита в НЕК ще се компенсира с предоговаряне на контрактите с ТЕЦ и ВЕИ

250 млн. лв. ще струва на гражданите и бизнеса поскъпването на тока с близо 10% от 1 октомври. 200 млн. лв. от тях ще постъпят в касите на НЕК, което ще покрие само 20% от финансовия дефицит в компанията, който е над 900 млн. лв. годишно. Това заяви министърът на икономиката Васил Щонов след участие в годишната газова конференция на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. Другите 50 млн. от поскъпването ще отиват в трите ЕРП-та, каза енергийният експерт проф. Атанас Тасев.

За да се компенсира останалата част от дефицита в НЕК, който е над 900 млн. лв. годишно, ще се разчита на предоговаряне на споразуменията за дългосрочно изкупуване на тока както от двата американски ТЕЦ-а в комплекса "Марица-изток", така и от слънчевите и вятърните централи, а също и на по-доброто управление на държавните енергийни дружества, каза още министър Щонов.

"НЕК е една разплащателна кутия - купува електроенергия на една цена и я продава с 1 млрд. лв. по-евтино", каза Щонов. Повишаването на ефективността на държавните енергийни предприятия е една от спешните мерки, които ще предприемем за стабилизиране на енергетиката, подчерта министър Щонов по време на работно посещение в комплекса "Марица-изток". Необходими са инвестиции, по-добра поддръжка на съоръженията, за да се подобри ситуацията в държавните предприятия от енергийния сектор, допълни той. Краткосрочно решение на проблема с финансовия дефицит в енергетиката не е възможно, заяви Щонов и допълни, че основната задача сега е подобряването на разплащанията в рамките на енергийната система.

Печелим от такси от "Южен поток"

Интересът на България от газопровода "Южен поток" е чисто комерсиален, заяви енергийният министър Васил Щонов. Това, което България трябва да постигне по отношение на проекта "Южен поток", е максимален размер на транзитните такси, именно върху което ние работим, за да извлечем максимално ползите за страната, уточни министър Щонов. България има добро географско положение и е недопустимо да не го използваме, подчерта Щонов. Служебното правителство подкрепя всеки газопровод, допълни той и посочи, че основен приоритет е изграждането на интерконекторите с Гърция, Турция и Сърбия, като връзката с Румъния ще бъде пусната в максимално кратък срок.

"Чирен" ще съхранява два пъти повече газ

"Чирен" ще съхранява два пъти повече газ, ако "Булгартрансгаз" реализира амбициите си да превърне подземното газохранилище в съоръжение с регионално значение. Това каза изпълнителният директор Кирил Темелков, след като представи в ДКЕВР 10-годишна програма за развитието на компанията. Има анализи, според които капацитетът на хранилището може да бъде увеличен двойно - до 1 млрд. куб. м, каза Темелков. Преди това трябва да бъдат извършени технически проучвания, за финансиране на които дружеството кандидатства пред ЕК, посочи Темелков. До 2016 г. те трябва да приключат и да бъде взето решение за разширяване на хранилището, което ще струва 200 млн. евро. С решение на кабинета "Булгартрансгаз" закупи допълнително 140 млн. куб. м газ, за да допълни капацитета на "Чирен", уточни Темелков.

"Булгаргаз" не прие доклада на работната група към ДКЕВР, според който цената на природния газ за 4-то тримесечие не трябва да се променя. От холдинга бяха поискали горивото да поскъпне с 1,59%. "Булгаргаз" възрази срещу намаляването на нормата на възвръщаемост на капитала от 10 на 5 на сто.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай