Агенция "Пътна инфраструктура" отчита ръст в търсенето на електронни винетки.
От началото на годината са продадени общо над 275 000 при около 206 000 за същия период на миналата година.
Постъпленията са общо над 15 млн. лв., като обаче част от парите идват и от чуждестранни шофьори, които минават през страната ни.
Българските водачи са дали близо 13 млн. лв. за винетки за малко повече от две седмици.
Годишните винетки остават най-предпочитаните от началото на 2020 г. досега, следвани от седмичните.
От началото на 2020 г. са купени е-винетки за над 85 000 превозни средства с чужда регистрация. От тях за тежкотоварни са 34 000, като близо половината са за автомобили с турска регистрация.
До края на февруари 2020 г. ще изтече валидността на повече от 1 млн. годишни електронни винетки за леки автомобили. Напомняме на потребителите, когато купуват е-винетка, да внимават при въвеждането на данните на превозното средство. Вписването на регистрационния номер може да бъде на кирилица или на латиница, но символите трябва да съответстват на символите в номера. Въвеждат се само букви или цифри, без тирета, интервали и точки. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми, съветват от АПИ.
Отговорността за попълването на коректната информация за номера на превозното средства, категорията му и периода на валидност на електронната винетка, е на собственика или ползвателя. Потребителите трябва внимателно да преглеждат въведената информация, независимо дали от тях или от служител в търговската мрежа, преди да потвърдят плащането. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил. Корекции в системата не са възможни, уточняват от АПИ.
Валидността на електронните винетки , включително и на издадените чрез Агенцията за социално подпомагане, както и на тези на пререгистрирани автомобили, може да бъде проверена на сайта www.bgtoll.bg.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com