Бизнесът иска месец отсрочка, когато се напише пътна карта за реформата в енергетиката
Повече от 1200 компании участваха в протеста на работодателите срещу очакваното поскъпване на тока за индустрията с между 13 и 20% от 1 юли. Част от предприятията в 76 населени места в страната изцяло спряха производството си, а оттам и консумацията на ток, в петък от 11 до 12 часа. Други, които са с непрекъснат производствен процес, намалиха мощности там, където е възможно, или символично изразиха подкрепа за протеста. Работници от индустриалния сектор в Стара Загора и Казанлък пък се включиха в протестно шествие по централните булеварди на града, организирано от техните работодатели. В Смолян работещи от засегнати предприятия протестираха пред сградата на областната управа. Протестът е обхванал повече от 170 000 мениджъри, работници и служители.
Въпреки напредъка в диалога с властта през последните дни, работодателските организации не го отмениха, защото отчитат постигнатото като недостатъчно. "Свидетели сме на безпрецедентен по мащаб и начин на провеждане протест срещу злоупотребите и кражбите в системата на енергетиката", се казва в изявление на четирите национално представени работодателски организации у нас - КРИБ, БСК, АИКБ и БТПП. Бизнесът призова за едномесечна отсрочка на взимането на решение за новите цени на тока, като през това време се изработи пътна карта за реформата в енергетиката, с която да се спре източването на средства, непрекъснатият ръст на цените на електроенергията и да се осигури дългосрочно стабилизиране на сектора.
Ефективните протестни действия обхванаха преди всичко енергоинтензивните предприятия от металургията, стъкларската, циментовата, химическата промишленост, машиностроенето. По време на протеста се стигна до сваляне на тока от електроенергийната мрежа с около 150 мегавата. Изключването на мощностите от протестиращите предприятия, както и възстановяването им, е извършено поетапно в периода между 10.30 и 12.30 ч, като в отделни случаи предварително е било заявено и по-ниско потребление. Заради това изключване на потреблението фирмите вероятно ще бъдат санкционирани от Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Оттам пък информираха, че протестът на фирмите не е бил усетен и не се отчита спадане на електропотреблението в страната. "Всяко подценяване на ситуацията граничи с престъпление", отговориха работодателските организации. Те заплашиха с по-радикални действия, които ще бъдат предприети, ако не се вземат реални мерки срещу драстичното повишаване на цената на тока за промишлеността и при отказ от реформи.
ПОЗИЦИЯ
Нямат основание да протестират
Бойко Борисов, премиер
Протестът на работодателите срещу очакваното поскъпване на тока няма основание. Те самите работодателски организации бяха при мен и видяха моите аргументи, че правим всичко необходимо да изчистим и енергийната система и от повече харчове, течове, да направим така, че да не се вдига накрая цената не само за потребителите, а и за самата индустрия, да не намалим нейната конкурентоспособност. А в КЕВР са изпратени за проверка над 330 договора за ВЕИ-та, направени по програмите за селските райони. Те с държавни или с европейски пари, които са заявили обаче, че са техни, и би могло регулаторът със стара дата да им събере парите, които са получили, и съответно може да наложи най-тежките санкции.
КЕВР решава във вторник за цената
На 30 юни, вторник, КЕВР ще произнесе своето решение дали ще се удължи ценовия период в енергетиката с един месец. Тогава ще се разбере дали ще се отложи влизането в сила на новите цени на електроенергията. Това обясни Иван Иванов, председател на Комисията по енергийно и водно регулиране. По думите му причината е, че промените в закона за енергетиката, приети от Народното събрание в четвъртък, все още не са публикувани в Държавен вестник. Според него комисията още няма право да излезе с решение, защото то ще бъде с нищожно значение от правна гледна точка. Ако промените бъдат публикувани в Държавен вестник във вторник, КЕВР ще обяви решението си тогава, подчерта той.
Иванов изрази разочарование от изказвания на участници в дебата за увеличението на цената на тока за бизнеса през последните седмици. Според него обвиненията, отправени срещу КЕВР, са неоснователни. Енергийният регулаторът ще проследи и след това анализира нападките и изказванията на хора от изпълнителната власт, работодателски организации и др. и ще сигнализира до отговорните органи, стана ясно от думите на члена на КЕВР Ремзи Осман. А Иванов допълни: "Никой не може да ме отклони от пътя, по който съм тръгнал - за защита на българската енергетика и потребителите. Никой не може да ме пречупи и постави на колене". Председателят на КЕВР припомни, че правителството не е възразило за ценовия модел, предложен от Комисията и че решението е било взето на база на съществуващите параметри.
РАБОТОДАТЕЛИТЕ:
Рушветът за енергетик гони този за митничар
Рушветът да бъдеш назначен в някоя от държавните енергийни компании отдавна бие мизата да работиш като митничар. Това разкриха от работодателските организациите, според които изтичането на средства в енергетиката чрез кражби и неефективни производства, е основна причина за исканото поскъпване на тока. "Рушветът, за да те вземат на работа в държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" е 10 000 лв. Заплатата там е близо 4000 лв. Как няма да си ги избиеш?!, запита пред Нова телевизия шефът на КРИБ Кирил Домусчиев. Давайки примера с държавната ТЕЦ, Домусчиев обясни защо протестът е с фокус Стара Загора. "Създали сме стопанска аристокрация покрай държавните енергийни компании", коментира и председателят на БСК Божидар Данев. Той посочи, че неясно защо в София има около 500 служители на АЕЦ "Козлодуй" с доста атрактивни заплати. "Проверете кой на кого е роднина от тези хора", предложи Данев.
Зад зелената енергия пък има поне 20-ина депутати от предишния и сегашния парламент, посочи още Домусчиев. "Не е важно кои са тези хора, а защо ние плащаме тази енергия. Трябва да им дръпнем шалтера", каза шефът на КРИБ. Според проекта на КЕВР от 1 юли добавката за зелена енергия трябва да скочи от 11 на 16 лв. на мегават час. "Протестът е срещу липсата на реформи в енергетиката, срещу статуквото, срещу всички тези 20-30 души, които седят зад системата на енергетиката, зад ВЕИ-тата, топлоцентралите и заводските централи", заяви още шефът на КРИБ.
Петкова: Няма да махаме енергетици
"Във визията ни за оптимизирането на разходите в държавната енергетика не става въпрос за съкращаване на хора в енергетиката и намаляване на разходите за персонал. Говорим за намаляване на външни услуги в размер на 257 млн. лв. за 2014 г., като консултантски услуги и договори за ремонти, които могат да бъдат оптимизирани." Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова вчера. След близо 4-часова среща в Министерството на енергетиката между работодатели, синдикати, изпълнителни директори на всички държавни дружества в енергетиката и ресорния министър стана ясно, че срещата е била насочена към една от мерките, заявена от правителството, а именно необходимостта от съкращаване на разходите в държавната енергетика с цел оптимизация на сектора. Обсъден е бил и въпросът с високите възнаграждения в държавната енергетика. Всички директори на държавни предприятия в енергетиката са взели участие в срещата и са имали възможност да кажат какви са проблемите в сектора, както и размера на заплатите си. "Средната брутна заплата в държавната енергетика е 1919 лв., най-високата заплата е на главния инженер на 5 и 6-ти блок в АЕЦ "Козлодуй", която е в размер на 3630 лв.", съобщи министърът на енергетиката.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com