Всички ние като потребители плащаме цената от неприемането ни в сухопътния Шенген с по-високи цени в магазините от тези на западноевропейците. Констатацията направи пред Нова телевизия българският представител в Работната група на Европейската комисия по темите на транспорта Николай Рашков.
Вчера стана ясно, че българската икономика губи над 1 млрд. лв. годишно заради неприемането ни в Шенген и по суша. Изчисленията са на Съюза на международните превозвачи. Основният проблем според тях продължава да е чакането по границите, като фирмите в бранша са ощетени с 270 милиона лева за заплати на служителите си, само докато международните шофьори са на опашка.
Поставени сме в ситуация на липса на конкурентоспособност, посочи Рашков и разясни, че стоките излизат по-скъпо за крайния потребител, именно защото камионите чакат твърде дълго време по границите.
„11 часа средно чакане при Русе, например, е безумие. Имало е и случаи, в които се е чакало и над два дни при Видин, Русе и Кулата. Това е загуба за цялата ни икономика, при все че ние сме една от най-бедните държави в Европа“, допълни Рашков.
В България 75% от фирмите са с до пет камиона. Ако имате три камиона и те са блокирани и чакат два дни, вие лишавате от приходи вашата фирма, което е пагубно. Това са директни загуби за нашата икономика и нашия бранш, подчерта още той.
По думите му е задължително българската държава да отвори тази тема и ясно да заяви, че приемането ни в сухопътния Шенген е абсолютен приоритет за родната икономика и призова час по-скоро да отпаднат невидимите граници спрямо българския бизнес.
Разбира се стриктен контрол на границата трябва да има и той е задължителен. Но тези проверки може да бъдат извършвани по начин, който да не ни забавя на границата. Приоритетът тук е сухопътният Шенген, трябва да бъде сложен на масата час по-скоро, настоя Николай Рашков.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com