Рядък метал удари рекорд в цената! Китай пак диктува пазара

Той се счита за стратегически, използван във военни приложения, като боеприпаси, инфрачервени ракети и ядрени оръжия

Рядък метал удари рекорд в цената! Китай пак диктува пазара | StandartNews.com

Източник: Х

Китай обяви миналата година, че ще наложи ограничения върху износа на осем галиеви и шест германиеви продукта, които се смятат за част от гамата на редкоземните елементи. Това се планираше от август 2023 г. като отмъщение за налагането от САЩ на търговски ограничения и мита върху произведени в Китай продукти. На 14 август Пекин затегна примката и обяви ограничения върху износа на антимон като част от последния ход на страната за ограничаване на доставките на критични минерали. И сега цените на антимона и галия растат, въпреки че ограниченията за износ все още не са влезли в сила. Цените на антимона скочиха до най-високото си ниво за всички времена, като спот цените в Китай и Европа надхвърлиха 25 000 долара за тон, повече от два пъти повече от цените в края на 2023 г., предаде изданието Oilprice, цитирано от Money.bg.

Китай е най-големият производител на антимон в света, като представлява 48% от глобалното добито производство. Производството на страната през 2023 г. достигна 40 000 тона, почти двойно повече от 21 000 тона на Таджикистан, докато Турция беше третият по големина производител с 6 000 тона.

Металът се счита за стратегически, използван във военни приложения, като боеприпаси, инфрачервени ракети и ядрени оръжия, както и оловно-киселинни акумулаторни батерии, използвани в автомобили и спирачни накладки, благодарение на своите термоустойчиви свойства. Антимонът се използва в слънчевия сектор за подобряване на прозрачността на покриващото стъкло на слънчевите клетки и също в екраните на смартфони.

Употребата на антимон за военни цели също е важна. "Всеки има нужда от него за въоръжение, така че е по-добре да го задържим, отколкото да го продаваме. Това ще постави истински натиск върху американските и европейските военни", коментира Кристофър Екълстоун, директор и минен стратег в Hallgarten & Company в Лондон, пред Си Ен Ен малко след като Пекин обяви ограничаването на износа на антимон.

Не е изненадващо, че акциите на производителите на редки метали летят: Hunan Gold Corporation, един от най-големите производители на антимон, отбеляза ръст от акциите си с 35% от началото на годината, докато тези на Perpetua Resources почти се утроиха през последните шест месеца.

Пекин прави всичко по силите си, за да запази лидерството си в областта на редкоземните елементи, като китайските производители наводняват пазарите с редкоземни елементи и метали за батерии като литий. Това неизбежно доведе до сривове на цените, като по този начин направи несъстоятелно продължаването на дейността на нововъзникващите западни конкуренти.

Миналата година Китай издаде три партиди квоти за производство на редкоземни метали, за първи път издаде толкова много квоти за една година, откакто започна квотната система. Общата квота за 2023 г. достигна рекордно високо ниво от 255 000 тона, което е добро за горещо увеличение от 21,4% на годишна база. От 2006 г. Пекин контролира своите доставки на редкоземни елементи чрез квотната система.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай