Присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е ключов национален приоритет. Независимо от политическата нестабилност в страната има категоричен политически консенсус за значимостта на членството ни в Организацията, приемственост в изпълнението на тази политика и ние работим активно и целенасочено за постигането на тази стратегическа цел. Това заяви министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов на среща с генералния секретар на ОИСР Матиас Корман в централата на организацията в Париж. Двамата обсъдиха напредъка на България по препоръките в присъединителния процес по темите, за които Министерство на иновациите и растежа отговаря – цифрова икономика и инвестиции.
Генералният секретар на ОИСР Матиас Корман изрази удовлетворение от постигнатото в процеса и потвърди, че се очаква България да се присъедини към Организацията през есента на 2025 г.
„Вашите думи са изключително окуражителни и ни стимулират да работим още по-активно за изпълнение на препоръките. Ползите за България от присъединяването са безспорни и реформите, които правим в техен резултат, ще отключат потенциала на българската икономика, ще повишат икономическия растеж и конкурентоспособността на икономиката ни и ще ни донесат международно доверие. Членството на България ще бъде в полза и за ОИСР, защото ще разшири обхвата на вашите политики и изследвания в Югоизточна Европа“, заяви министър Карадимов.
Той подчерта, че членството на страната в Организацията ще повиши чуждестранните инвестиции у нас и ще допринесе за поддържане на устойчив икономически растеж и развитие на иновации в редица сектори. Също така присъединяването към ОИСР би подобрило значително икономическия авторитет на България на световната сцена.
„Етикетът на ОИСР е синоним на стабилност, надеждност и ангажираност към прогресивни икономически политики. Това не само ще привлече повече преки чуждестранни инвестиции, но и ще увери съществуващите инвеститори в дългосрочната икономическа визия и стабилност на България”, заяви министърът на иновациите и растежа.
Карадимов акцентира върху препоръката на Организацията за укрепване на капацитета на Българската агенция за инвестиции и обясни, че Министерството на иновациите и растежа разработва мерки, които ще гарантират развитието на Агенцията и превръщането й в модерна структура.
В срещата участваха още заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов, председателят на НС на Българската банка за развитие Деляна Иванова, посланикът на България във Франция Радка Балабанова, директорът на дирекция „Политики и анализи“ в Министерство на иновациите и растежа Мира Йосифова, както и експерти от двете страни.
По-късно днес министър Карадимов ще представи националната позиция на България относно напредъка по отправените препоръки в рамките на 94-та сесия на Комитета на ОИСР по цифрова политика.
Членството на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие ще покаже потенциала на българската икономика. Присъединяването на страната ни към ОИСР е национален приоритет и ние работим усилено за неговата реализация. Това заяви министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов по време на изслушването на 94-ата сесия на Комитета на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) по цифрова политика. Министър Карадимов представи националната позиция относно напредъка по отправените препоръки от страна на Комитета.
„Чрез реформите по пътя към членството, България работи за създаването на нови работни места и въвеждането на иновации в редица сектори на икономиката, в образованието, в околната среда и др.“, подчерта министър Карадимов. Той изтъкна, че България е постигнала значителен напредък в процеса на присъединяване, чрез всеобхватен подход, който включва законодателни реформи и инвестиции в човешкия капитал.
Министър Карадимов подчерта, че инициативите на България по присъединяването насърчават иновациите и прозрачността, като укрепват цифровата сигурност и допринасят за ефикасното и ефективно използване на данните.
По отношение на по-добрия достъп и по-ефективното използване на информацията в публичния сектор, както и подобряването на достъпа до и обмена на данни, министърът Карадимов подчерта, че България разработва национален Закон за данните и модернизира своя Портал за отворени данни. Водещите в процеса по улесняването на повторната употреба на данни са Министерството на електронното управление и Националният статистически институт (НСИ).
Карадимов заяви, че България напредва в изграждането на своята Национална здравноинформационна система като част от предстоящото Европейско пространство на здравни данни. Целта е създаване на възможност за трансграничен обмен на здравни данни и гарантиране контрола на лицата върху тяхната лична информация.
Министърът на иновациите заяви още, че се изпълняват множество проекти с цел повишаване на информационната сигурност, осведомеността, развитие на компетентности, управлението на инциденти, знанията и иновациите в тази област. Карадимов подчерта, че мерките, свързани с развитието на изкуствения интелект, са интегрирани в Националната пътна карта на България за цифровото десетилетие.
„България продължава ангажимента си по отношение на напредъка, свързан с цифровата трансформация в съответствие с препоръките на ОИСР в областта на цифровата политика и новите технологични постижения. Продължавайки да полагаме тези усилия, ние се стремим да изградим по-устойчиво и възползващо се от цифровите технологии бъдеще“, подчерта министър Карадимов.
След изслушването стана ясно, че е взето положително решение и България затваря главата за цифрова политика.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com