Какво ни чака с еврото. Финансов експерт разкри

Прогнозите са оптимистични, но са необходими балансирани бюджети

Какво ни чака с еврото. Финансов експерт разкри | StandartNews.com

Бюджетът не е добре обмислен, но е най-доброто, което може да се направи в момента. Гоним влизане в еврозоната и за това дефицитът е таргетиран така. Това е добър подход на финансовото министерство. Това коментира икономистът Преслав Райков, цитиран от Euronews Bulgaria, предаде БЛИЦ

Остават ефективно 4-5 месеца, реално трябва да започне работа по финансовата рамка за следващата година и там да видим заложени реални реформи.

Прогнозите и за икономически растеж, и за инфлационни процеси са твърде оптимистични. Следващите две години трябва да се върнем към балансирани бюджети.Надявам се да реализира икономическият ръст от 1.8% и да се съберат планираните приходи, предполагам са заложени някакви буфери. Не мисля, че финансовите министерство трябва да се поддава на допълнителните искания и бламиранията, че бюджетът е антисоциален.

За да можем да налеем в един момент ефективно средства в тези сфери, трябва да ги реформираме. Може би трябва да правим краткосрочни жертви в името на дългосрочната цел.Този бюджет помага по пътя към еврозоната, надявам се инфлацията да забави ръст. Най-вероятно инфлационният критерий ще бъде покрит в началото на 2025 година.

"И централната, и търговските банки работят за присъединяването към еврозоната, така че през 2025 да успеем ефективно да приемем еврото".От ЕЦБ и европейските регулатори могат да дойдат предложения за промени.

Затова е важно институциите, от които тези промени зависят, има редовно избрани ръководства.Сивата икономика е огромен проблем за бюджета, изкривява представата ни за вземане на решения. Много бизнеси и хора могат да преминат в сивата икономика, ние сме водеща страна в Европа по дял на сивата икономика от общата икономика.

Трябва да се прави нещо, но не виждам текущият бюджет да го прави. Борбата със сивата икономика обаче не трябва да се превръща в административна тежест. Форсираните проверки могат да имат дори обратен ефект."Виждаме голяма амбиция по отношение на плана за възстановяване и устойчивост. Единствените реформи в бюджета са в перото на този план, разчита се много на средствата от втория транш.

Там все още има много законови промени, които в следващите три месеца трябва да бъдат гласувани и одобрени, за да получим транша, върху който е базиран този 3% дефицит".Доходите се догонват с производителността на нашата икономика. Колкото по-ефективна е една система, толкова по-малко пари се разхищават. Единственият начин за повишаване на доходите е чрез оптимизация и всеки да прави това, което прави по най-добрия начин, пише БЛИЦ

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай