- Шефът ще ни праща при доктор, с когото има договор
Вече и на границата ще ни проверяват дали сме в болнични. Граничните власти ще имат достъп до електронния регистър на болничните листове и да подават незабавно сигнал до НОИ, когато някой напуска България докато е в болнични. Това е една от мерките за ограничаване на злоупотребите с болнични, предложена от Националния осигурителен институт (НОИ). Институтът излезе с анализ по проблема, в който се предлага още да се намали срокът, за който личният лекар и ТЕЛК могат да издават болнични.
Сред идеите за мерки, които да ограничат злоупотребата с болнични, е още идеята да се въведе контрол на болничните от работодателите и отпускът по болест да бъде заверяван от лекар, с когото те имат договор. Или дори работодателят да изпраща служителите си за повторна експертиза в лечебно заведение, с което има договор, когато се съмнява в достоверността на диагнозата. Това обаче ще става само със съгласието на служителите.
Представители на здравните власти пък ще правят внезапни проверки дали хората си спазват назначените болнични режими. Това ще може да става по сигнали на работодателя или граждани.
Преди два дни стана ясно, че най-много болнични през изминалите празнични дни са взели служителите, работещи в бюджетните организации. Социалният министър Деница Сачева, съобщи, че по време на Коледните и Новогодишните празници не се е увеличил значително броят на взетите болнични листове, но пък най-голям бил процентът на заетите в бюджетната сфера – 25%.
Според данните на Сачева в последните години разходите за парични обезщетения поради общо заболяване са нараснали от 253 млн. през 2010 г. на 463 млн. през 2018 г. Броят на болничните към 2018 година достига 2 243 000 като увеличението им за девет години е с 52,2 процента.
Болничните листове до 7 работни дни са най-често издаваните, но основна причина за увеличаване на обезщетенията са дълги болнични - от 8 до 30 календарни дни. Най-голям брой болнични листове взимат работниците от трета категория труд, като пикът е през зимните месеци.
Най-честите диагнози са остър бронхит, увреждане на междупрешленните дискове в поясния отдел, остра инфекция на дихателните пътища, заплашващ аборт и вирусна инфекция, даде още информация социалният министър.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com